Nedaří se, soupeř mi utíká. Nevadí, blíží se konec setu, tak si půjdu odfrknout do šatny, abych se dal v poklidu dohromady. A rozhodčímu řeknu, že si musím akutně odskočit na toaletu. 

Jde o taktický tah ze strany tenisových hvězdiček, který se stal zejména v posledních letech předmětem velkých spekulací. Opravdu potřebují hráči na záchod, nebo jde o pouhou snahu vyvést protivníka z tempa? 

Řecký tenista Stefanos Tsitsipas ve finále French Open.
Tenisovým světem hýbe problém očkování. Tsitsipas má jasno: Až to bude povinné

Už to vypadalo, že se po všech diskusích slehla voda. Jenže před nedávnem se o opravdu unikátní kousek postaral řecký tenista Stefanos Tsitsipas, jenž si doslova zamiloval toalety newyorského areálu během US Open.

Nejde to? Nevadí, výlet na toaletu či ošetření to jistí 

Všechno odstartoval již v prvním kole proti britské legendě Andy Murraymu, když si na záchod odskočil nejprve na konci druhého setu, poté se o pár okamžiků později nechal dobrých patnáct minut ošetřovat a před čtvrtou sadou na dalších osm minut zmizel. Kde jinde, než opět na toaletě. 

Zápas sice dotáhl do vítězného konce, ale slov obdivu se rozhodně nedočkal. Murray jej ihned po zápase nařkl z nesportovního chování, na sociálních sítích se proti němu bouřila i tenisová veřejnost. 

Řek se však hájil tím, že přeci žádné pravidlo neporušil. Stejně tak jako desítky dalších hráčů před ním. A tak ve svých pravidelných obchůzkách po útrobách stadionu pokračoval směle dál. 

Barbora Krejčíková na US Open.Barbora Krejčíková na US Open.Zdroj: ČTK/AP/Frank Franklin II

Jenže ATP došla postupem času veškerá trpělivost a rozhodla se tuto patálii rychle vyřešit. Nebylo to však jenom o pravidelných návštěvách toalet, ale rovněž o zdlouhavých ošetřeních hráčů přímo u hrací plochy. 

Ani tady totiž žádné regule neplatí. Tenista či tenistka má neomezený počet možností přivolat si na kurt svého lékaře a bez ohledu na stav utkání se nechat ošetřit.

#clanek|6019890# 

A když máte zrovna dobře rozehrané utkání, tak vás to dokáže pořádně vyvést z míry. Své o tom ostatně ví i španělská tenistka Garbiñe Muguruzaová, kterou podobným způsobem „vyšachovala“ na nedávném americkém grandslamu česká lvice Barbora Krejčíková.

Na záchod už jen jednou a doslova na skok 

„Naprosto neprofesionální. Mezi hráčkami jsou zavedené nějaké způsoby, jak se v určitých momentech chovat. Z jejího vystoupení prostě nejsem šťastná,“ prohlásila zklamaně po zápase. 

Avšak najít jakýkoliv kompromis se zdálo být naprosto nemožné. Někteří tyto nucené pauzy odsuzují, jiní je naopak plně respektují. Takže jak vyřešit tuto neutichající kauzu mezi tenisty? 

Zdroj: Youtube

Tenisová asociace nedávno přišla s jasným řešením. Už žádné pravidelné pauzy v útrobách stadionu, maximálně jedna za zápas! A pokud se hráči přeci jen vydají na toaletu, budou na to muset pořádně šlápnout. 

Na záchodě budou nově moct strávit pouze tři minuty, případné další dvě pak poslouží jako pauza na převléknutí trička. Pro takového Tsitsipase poměrně slušná čára přes rozpočet. 

Srbský tenista Novak Djokovič v utkání Davisova poháru 26. listopadu 2021 v Innsbrucku.
Novak zřejmě na Australian Open hrát nebude, říká Djokovičův otec

A to není zdaleka vše. ATP vážně zvažuje změnu pravidel rovněž pro přestávky na ošetření tenistů. Pokud by měl hráč v průběhu utkání nějaké zdravotní potíže, mohl by si přivolat svého lékaře už pouze jednou. A jen na tři minuty. 

Nyní už se tak tenistům budou hledat argumenty jen stěží. Chce se ti zase na záchod? Máš smůlu.