„Ideální varianta je, že bych se vrátil v lednu na Australian Open a na turnaje před ním. Jasně daný plán ale nemám, nechávám to otevřené,“ řekl Berdych, který si po letech tenisové rachoty na kurtech i mimo ně užívá nezvykle dlouhé volno. „Změna byla potřeba,“ uculoval se.

Správné rozhodnutí

Kvůli nekončícím bolestem se mu prý letos tenis skoro znechutil. Vadilo mu, že není schopný předvádět to, na co byl zvyklý. „Tenis mě pořád baví, ale musím být fit. Chci bojovat se soupeřem a ne sám se sebou. Bylo otravné, jak bolesti vždycky na chvíli zmizely a za tři dny se zase vrátily,“ popsal čerstvě třiatřicetiletý čahoun.

V jednu chvíli si dokonce pohrával s myšlenkou na úplné ukončení své úspěšné kariéry, nakonec se ale rozhodl pro jinou variantu. „Mohl jsem to zkoušet natahovat dál, ale nechtěl jsem tím ten konec zbytečně přiblížit. Nebo jsem to mohl rozseknout a vrátit se, až budu úplně v pořádku. Bylo to těžké rozhodování, ale zvolil jsem správně,“ myslí si Berdych.

Srovnat si myšlenky

Zatím tedy nijak nechvátá. Cvičí, jezdí na kole, cestuje po světě a užívá si nečekané kouzlo života bez tenisu. „Najednou mám čas na kamarády, na rodinu. Je příjemné urovnat si myšlenky a odpočinout si,“ pochvaluje si dvojnásobný vítěz Davis Cupu a dlouholetý příslušník elitní desítky žebříčku ATP.

Tenis mu prý příliš neschází. Řadu týdnů nedržel raketu v ruce, až pak si jednou zkusil zahrát. „Byl jsem překvapený, jak mi to šlo. Jako bych chodil na kurt každý druhý den. Pocit byl fajn, ale na návrat k plnému tréninku to ještě není,“ řekl Berdych.

Věří, že pokud se dá do kupy, může stále patřit ke špičce. Předvede to v lednu u protinožců?