Jistě, pětadvacetiletý Medveděv je skvělý tenista a bylo jen otázkou času, kdy se i on dočká svých grandslamových vavřínů, jen málokdo ale čekal, že by to mohlo být už letos. Djokovič přijel do New Yorku vybaven náramnou formou, ocelovým odhodláním a sebevědomím srbského válečníka. 

Do finále protančil bez větších potíží a Medveděv měl být posledním chodem na menu s lákavým názvem "kalendářní Grand Slam". Djokovič po zisku všech čtyř velkých titulů v jednom roce velmi toužil a ani se tím netajil. Vždyť na tento kousek nedosáhli ani jeho arcirivalové Roger Federer a Rafael Nadal. Mohl je předhonit, zastínit, překonat. 

Jenže to nevyšlo. 

"Omlouvám se Novakovi. Všichni víme, oč tu dnes běželo," povídal Medveděv po překvapivě snadné finálové výhře třikrát 6:4. Od čerstvého grandslamového šampiona byste možná čekali jiná slova, ne že se bude omlouvat soupeři, ale v dané chvíli to docela dávalo smysl. "Ještě jsem to nikomu neřekl, ale v mých očích jsi nejlepším tenistou historie," obrátil se Rus na Djokoviče. 

Daniil Medveděv slaví triumf na US Open.Daniil Medveděv slaví triumf na US Open.Zdroj: ČTK

Střídání stráží

Ten sice našel sílu zdvořile zareagovat ("Jestli si teď někdo tenhle titul zasloužil, byl jsi to ty.") a usmívat se pro fotografy při předávání trofejí, uvnitř to ale jistě vřelo. Podobné zápasy pro něj obvykle bývají lahůdkou. Málokdo je zvládá tak jako on. Nyní jej ale zničehonic svázala nervozita, jako by byl na okruhu ATP vykujaným greenhornem, a ne světovou jedničkou a dvacetinásobným grandslamovým šampionem.

"Vyšel jsem zkrátka, chyběla mi energie. Jsem smutný a zklamaný," přiznal Djokovič, hned se ale díval do budoucnosti. "Brzy přijdou nové výzvy, proto je potřeba se z prohry poučit a pokračovat dál. Pro tenis mám pořád vášeň, motivaci a touhu bojovat o další úspěchy."

Medveděvův triumf svědčí o tom, že éra nadvlády tria Djokovič, Nadal, Federer se definitivně chýlí ke konci. Už nejsou nedotknutelní, neporazitelní. 

Zdroj: Youtube

"My starší se snažíme ještě zářit, co to jde. Za sebe můžu říct, že mám pořád zápal a pokusím se vyhrát další grandslamy, to mě motivuje. Ale je tady i nová generace a myslím, že tenis bude v dobrých rukách," řekl poražený finalista US Open. 

Alespoň jedna věc ho příjemně překvapila - přízeň newyorského publika, s nímž v minulosti míval leckdy docela napjatý vztah. "Příjemně mě překvapili. Nečekal jsem tak obrovskou dávku podpory a lásky. Je to něco, na co nikdy nezapomenu," dodal dojatý Djokovič.