"Potkáváme se na okruhu deset let a odehráli spolu spoustu bitev. Náš vztah se přirozeně vyvíjel a sblížili jsme se i v osobních věcech," řekl Štěpánek. "Je čest být takhle blízko nejlepšímu hráči světa a nejen po tenisové, ale i po lidské stránce. Je to normální člověk, i když poslední dobou vypadá, že je tenisově nedotknutelný. Ale jak se připravuje, co tomu dává a jak přemýšlí, tak se tomu vůbec nedivím."

Štěpánek Djokoviče v Melbourne rozehrával před semifinále se Švýcarem Rogerem Federerem i před finále s Britem Andym Murraym. Vždy se snažil napodobit hru soupeřů. "V případě Rogera jsem hrál svůj tenis, protože čopy do mé hry patří, a před Andym jsem simuloval pár věcí, které si chtěl Novak zkusit," řekl Štěpánek.

Má tak šanci poznat Djokovičovu hru zblízka. Jeho dominanci označil za nevídanou a najít slabinu v jeho hře za těžký oříšek. "Setsakramentsky. Mám pocit, ne že on hledá balon, ale balon hledá jeho. Jeho genialita je v tom, jak čte hru," řekl Štěpánek.

Djokoviče ve finále sledoval z lóže

V tréninku může sledovat, jak funguje celé soukolí Djokovičova týmu s trenéry Mariánem Vajdou a slavným Němcem Borisem Beckerem. "Všichni pro něj dýchají a on odevzdává maximum, proto má výsledky," míní Štěpánek. Trojnásobný vítěz Wimbledonu Becker je podle něj soutěživý. "Ve všem, ať už jde o tenis, o karty. V kulečníku se snaží rozhodit kecama, když prohrává," smál se Štěpánek.

Po Djokovičově pětisetové výhře nad Francouzem Gillesem Simonem spolu zašli do kina. "Oba jsme měli druhý den volno," řekl Štěpánek. Viděli film Zmrtvýchvstání a Djokovič prý byl ze začátku rozpačitý. "Bylo tam hodně krve a hodně masa, což pro něj nebylo ideální, protože je vegetarián," smál se Štěpánek a dodal: "Bylo to odreagování od tenisu. Přišli jsme na jiné myšlenky a další den jsme šli po svém."

Při finále seděl Štěpánek v Djokovičově lóži a zblízka sledoval, jak ničí Murrayho. "Poprvé v životě jsem se díval na grandslamové finále v přímém přenosu u kurtu a navíc v lóži Novaka, což pro mě byl velký zážitek," řekl sedmatřicetiletý tenista. Zápas ale nedokoukal, po dvou setech musel odjet na letiště.