Devětadvacetiletá rodačka z Moskvy narychlo přijala gruzínské občanství. Vyhnula se tak zákazu pořadatelů londýnského grandslamu, kteří nepustí do privátního All England Clubu ruské a běloruské tenisty, jejichž země napadly Ukrajinu. Veřejnost Dzalamidzeové tento krok vyčítala.

Specialistka na debl ale nezměnila národnost jen proto, aby obešla sankce a dostala na nejslavnější tenisový turnaj.

Japonská tenistka Naomi Ósakaová.
Jen okázalá exhibice? Prazvláštní Wimbledon je za dveřmi, hvězdy (ne)dorazí

„Nebylo to nejjednodušší rozhodnutí, protože teď není snadná doba. Změnu občanství jsem udělala, protože se soustředím na svou kariéru a ráda bych dostala šanci soutěžit na olympijských hrách,“ svěřila se kritizovaná hráčka v rozhovoru pro The Times.

První diskuze o změně národnosti s WTA prý proběhla už během turnaje v Indian Wells na začátku března. „Bylo to ještě předtím, než se Wimbledon rozhodl zakázat účast ruských hráčů. Bylo to jen proto, že chci reprezentovat zemi a mít možnost bojovat o olympiádu,“ prozradila Dzalamidzeová, která si letos na turnaji v Kataru zahrála po boku Terezy Martincové.

Moskevská rodačka touží splnit si olympijský sen. A jako Gruzínka má větší šanci dostat se na hry v Paříži v roce 2024. Dcera ruské matky a gruzínského otce udajně vlastní už šest let i gruzínský pas a před osmi roky upozornila Gruzínskou tenisovou federaci na potenciální „přestup“.

Nespravedlivý zákaz

„Je to poslední rok, kdy jsem mohla začít hrát za Gruzii a splnit si svůj olympijský sen. Pokud se zároveň naskytla šanci hrát Wimbledon, proč ne? Proto jsem to stihla ještě před začátkem Wimbledonem. Ale soustředím se hlavně na olympiádu.“

Dzalamidzeová nepodporuje vpád Ruska na Ukrajinu, nesouhlasí ale se zákazem pro ruské sportovce. „Je to nespravedlivé, protože žádný ruský sportovec nic neudělal. Tohle není chyba profesionálních sportovců. Jako tenistka jsem měla vždycky blízký vztah k Ukrajincům. Lidé od nás chtějí něco slyšet, ale my na tuto situaci nemáme vliv.“

Serena Williamsová
Přišel čas říct sbohem? Královna Serena se loučí na kurtu, král Roger kuje plány

Světová pětačtyřicítka v deblu hrála naposledy na Roland Garros a další Ruskou Kamillou Rachimovovou pod neutrální vlajkou. Ve Wimbledonu nastoupí po boku Srbky Aleksandry Kruničové.