Tenhle krátký okamžik docela výstižně ilustruje senzační tažení devatenáctileté Češky pařížským grandslamem. V pěti zápasech neztratila ani set (i když s Martičovou to byla vážně fuška) a soupeřky likviduje úchvatně pestrým tenisem, pohybem a bojovností. A nezapomíná se u toho ani bavit.

Třeba její tolik diskutované kraťasy: rozhodně jimi nešetří a už si vyslechla obdiv i od Martiny Navrátilové. „Neudělali byste to líp, kdybyste ten míček házeli rukou. Fantazie, má úžasný cit v ruce,“ komentovala tenisová legenda nenucený způsob, jakým si Vondroušová vodí soupeřky po kurtu.

Cit pro míč

Maminka vycházející české hvězdy v nedávném rozhovoru pro Deník vzpomínala, jak malá Markéta odmítala panenky a neustále chtěla sportovat. „Vydržela běhat kolem baráku na čas donekonečna, navíc to byla aktivita, kterou si sama vymyslela, žádné nucení,“ popisovala s úsměvem.

Dnes je její dcera na okruhu WTA asi nejpříjemnějším překvapením sezony. Dokázala postoupit do čtvrtfinále velkých turnajů v Indian Wells, Miami a Římě, a teď je ještě o pořádný krok dál. Semifinále grandslamu v devatenácti letech? Klobouk dolů. Zdá se, že někdejší běhání kolem domu v Sokolově se vyplatilo.

„Podle mě je nejlépe se pohybující hráčkou na okruhu, má neuvěřitelné nohy,“ řekla Martičová po čtvrtfinálové prohře. Vondroušovou přirovnala k hvězdné Rumunce Simoně Halepové, mistryni hry na antuce. „Nedá vám jediný snadný bod, má úžasný cit pro míč a skvělý pohyb,“ chválila chorvatská tenistka.

Proti Kontaové

Sama Vondroušová jako by v Paříži nevycházela z údivu. „Samotnou mě překvapilo, že dokážu hrát na top úrovni tolik zápasů za sebou,“ svěřila se. V závěru mače s Martičovou na ní byla vidět nervozita, s mečboly se hodně natrápila. Ale zvládla to a čeká ji boj o finále. Měla hrát už dnes, ale program je kvůli včerejšímu dešti posunutý a Češka tak přijde na řadu zítra.

Její soupeřkou bude Britka Johanna Kontaová. „Viděla jsem ji tu hrát se Stephensovou a bylo to docela maso. Zabíjela každý míč, který jí přišel pod ruku. Na to musím být připravená,“ řekla Vondroušová s respektem. Prodlouží svou pohádku o další vítězství?