Radostnou novinku oznámila jedna z nejúspěšnějších českých hráček tenisové historie s příchodem nového roku. Jestli se dvojnásobná wimbledonská šampionka po narození dítěte vrátí k tenisu, nebo bude maminkou na plný úvazek, zatím neoznámila. Každopádně inspirace, jak případně skloubit obě životní role, kolem sebe má dostatek.

V posledních letech se totiž aktivních tenisových maminek objevilo opravdu požehnaně. A to i mezi českými hráčkami. A mnohé z nich dokázaly být po návratu na kurt velmi úspěšné.

Petra Kvitová a Jiří Vaněk
Novoroční překvapení tenistky Kvitové. S manželem očekávají miminko

Jednou z nich je i Barbora Strýcová. Svérázná tenistka sbírala nejen na grandslamových turnajích v ženském deblu jeden úspěch za druhým včetně triumfu ve Wimbledonu, finále na Australian Open, Turnaji mistryň, bronzu na olympiádě či pěti titulech v týmovém Fed Cupu.

V březnu 2021 pak oznámila, že je těhotná, a na konci září přivedla na svět syna Vincenta. Na jaře loňského roku se pak k tenisu ještě na čas vrátila.

A návrat to byl velkolepý. Vyvrcholil na červencovém Wimbledonu, kde celý tenisový svět se zatajeným dechem sledoval její jízdu turnajem po boku čínské hráčky Sie Šu-wej, kterou nezastavila ani ve finále australsko-belgická dvojice Storm Hunterová/Elise Mertensová. Sedmatřicetiletá maminka Strýcová po zásluze zvedla nad hlavu jednu z nejoceňovanějších tenisových trofejí.

I úplná tenisová tečka byla úspěšná. Posledním turnajem plzeňské rodačky bylo US Open, kde došla v mixu až do čtvrtfinále. V listopadu pak oznámila, že čeká druhé dítě.

Clijstersová a další

Strýcová ale není jedinou tenistkou, které sbíraly úspěchy i poté, co se jim narodili potomci. Někdejší světová jednička Kim Clijstersová dokázala po narození dítěte získat tří grandslamové tituly a triumfovala i na Turnaji mistryň.

Vavříny po návratu z mateřské sbírala i ruská hráčka Vera Zvonarevová, která v létě 2016 oznámila, že je vdaná a má dítě. K tenisu se posléze vrátila, v roce 2020 vyhrála čtyřhru na US Open a v uplynulém roce i Turnaj mistryň.

Markéta Vondroušová stráví doma jen část Vánoc
Vondroušová o olympijské sezoně: V Paříži chci navázat na finále z Tokia

Když se podíváme do vzdálenější tenisové historie, najdeme i další hráčky, které ovládly některý z grandslamových turnajů poté, co porodily dítě. Podařilo se to slavné Margaret Courtové už v sedmdesátých letech minulého století, v roce 1980 pak Wimbledon coby maminka vyhrála Evonne Goolagongová.

V nadcházející sezoně plánují další hráčky s mateřskými povinnostmi vzít znovu do ruky raketu. Znovu tak uvidíme třeba bývalé světové jedničky Naomi Ósakaovou či Angelique Kerberovou.