Že měla Petra Kvitová sezonu jako na houpačce? Na jedné straně získala tři tituly (v Sydney, Madridu, New Havenu) a poprvé v kariéře si zahrála čtvrtfinále US Open, kde se jí dlouhodobě nedaří. Na straně druhé neobhájila titul na Wimbledonu a kvůli prodělané mononukleóze do dnešních dnů stále nemůže naplno trénovat.

I přesto si zahrála finále Turnaji mistryň. A nechybělo mnoho a lvice z Fulneku mohla zakončit sezonu triumfem. S Agnieszkou Radwaňskou sehrála třísetovou bitvu. Z premiérového titulu se ale nakonec radovala Polka, která navíc Kvitovou přeskočí v žebříčku, česká fedcupová opora zakončí sezonu šestá.

"Je to porážka se ctí. Dala jsem do toho všechno, ale bohužel to nevyšlo, nevyhrála jsem poslední míč. Snažila jsem se udělat maximum, ale ke konci byla lepší," zhodnotila Kvitová zápas. "Beru trošku jako zázrak, že jsem se ocitla už v semifinále, natož že jsem hrála finále. Ale budu odjíždět snad spokojená," dodala.

Kvitová dorazí na finále Fed Cupu proti Rusku, které je na programu 14. a 15 listopadu v pražské O2 areně, bohatší o 894.000 dolarů (v přepočtu skoro 22 milionů korun), a s vědomím, že má i přes tréninkové manko formu. 

"Chvíli nebudu nic dělat, trošku vypnu hlavu, dám tělo do pořádku a věřím, že to s holkama zmákneme," řekla Kvitová, strůjkyně tří fedcupových titulů z let 2011, 2012 a 2014.

Kvitová hrála se zavázanou nohou

Kvitová nastoupila do finále s obvázaným pravým stehenním svalem. A duel nezačala ideálně. Na úvod se prezentovala dvojchybou a následně přišla i o servis. V rozpačitých výkonech pokračovala nadále a běhavou Radwaňskou dostala pod tlak jen výjimečně. "Ke konci turnaje vždycky nějaká bolístka je a dál bych to extra nerozváděla," řekla.

Za stavu 2:5 ukázala Kvitová na kouče Davida Kotyzu, který ji o pauze přispěchal poradit. Úvodní sadu už ale nezachránila.

Ve druhém dějství se do tváře Kvitové vkradla bolestivá grimasa a i při výměně se chytla za obvázanou nohu. Opět ztratila podání a prohrávala už 1:3. Poté ale přišel podobný obrat, který předvedla v semifinále se Šarapovovou. 

Zrychlila hru a chyby vystřídaly vítězné míče. V šesté hře po sérii tvrdých returnů poprvé vzala Polce podání a dalším brejkem v desáté set získala.

Radwaňská vyhrála první velký titul

Rozhodující sada přinesla plno zvratů. Kvitová začala agresivně a vypracovala si vedení 2:0, pak však dvakrát neudržela servis a Radwaňská rázem otočila na 3:2. Pětadvacetiletá Češka ale zabojovala a srovnala. 

Poté přišla klíčová sedmá hra, ve které Kvitová jeden brejk odvrátila, ale nedokázala ji ukončit. V dalším gamu netrefila ani jeden return a při svém podání zápas prohrála po 53. chybě a dvou hodinách a osmi minutách.

"Neuvěřitelné, před čtrnácti dny jsem ani nevěděla, že se sem kvalifikuji. Tenhle titul je pro mě vším," řekla Radwaňská po prvním velkém triumfu v kariéře. "Zápas to byl vyrovnaný a teď zažívám nepoznané pocity."

Kvitová mohla ziskem druhého triumfu překonat Janu Novotnou, která ovládla Masters v roce 1997. Z českých rodaček má na svém kontě zatím nejvíc titulů Martina Navrátilová. Tenisová legenda však všech rekordních osm vavřínů vyhrála jako Američanka.

Tenisový Turnaj mistryň v Singapuru (tvrdý povrch, dotace 7 milionů dolarů):

Dvouhra - finále: A. Radwaňská (5-Pol.) - Kvitová (4-ČR) 6:2, 4:6, 6:3.