Po prohraném finále v Singapuru stál Kotyza na chodbě a nahlas přemýšlel nad zvláštním rokem Kvitové, který přinesl různé překážky.

"Hlavní je bojovat. Člověk má mít odvahu pokračovat, i když nemusí pokaždé vyhrát. Ona tu touhu makat dál našla, ať se jí dařilo víc, nebo míň. Potýkala se s nejistotou, co bude, a se strachem. Přesto jsme doklopýtali až do finále Masters. Za to zaslouží pochvalu," řekl Kotyza.

Sezonu 2015 prožila Kvitová ve vlnách. V březnu si vzala na měsíc volno kvůli únavě. Po návratu vyhrála velký turnaj v Madridu a jako první v sezoně na něm porazila světovou jedničku Serenu Williamsovou. V Paříži a ve Wimbledonu nezazářila a po návratu z Londýna se dozvěděla, že proděla mononukleózu.

Čtěte také: Kvitová druhý titul na Turnaji mistryň nezískala. Je to porážka se ctí, řekla

Kvůli špatným krevním testům skoro netrénovala, leč na konci léta vyhrála v New Havenu a poprvé prošla do čtvrtfinále US Open. Pak přišlo hlušší období v Asii, ale na základě předchozích výsledků se vešla mezi osmičku nejlepších na Turnaj mistryň. V Singapuru se štěstím postoupila ze skupiny a prohrála až ve finále.

Jako každý rok její hra vzbuzovala vášně. Střílela vítězné míče a sekala nevynucené chyby.

"Někomu se její hra líbí víc a jinému míň. Ať jí každý podle svého názoru dá smajlíka, nebo palec dolů," řekl Kotyza a dodal: "Jediné objektivní kritérium výkonnosti v tenise je žebříček a získané tituly, které má letos tři. Přála si vrátit se na Masters a obhájit pozici ve světové desítce, což není snadná věc. To se jí povedlo. Drží se mezi nejlepšími navzdory okolnostem, které nemůžeme ovlivnit."

Tleskat po vítězství umí každý

Na Turnaji mistryň došlo i k nezvyklé situaci. Kotyza po prvním prohraném utkání ve skupině použil na tréninku ostřejší slova, protože se mu nelíbil projev jeho svěřenkyně na kurtu.

"Nejsem na sebe pyšný, že jsem na ni spustil. Že jsem trochu ztratil nervy," přiznal s odstupem času. Faktem je, že se pak Kvitová zápas od zápasu lepšila. "Stejně nejvíc záleží na její duši a srdci. Na jejích pocitech. My to můžeme zvenku trochu ovlivnit, ale v zásadě to tajemství zůstává uvnitř jí samotné," podotkl.

Proniknout do nitra české jedničky není úplně snadné, a to ani pro Kotyzu, který je jí blízko. "Taky mám stadia, kdy úplně nevím a jen odhaduju situaci," řekl. "To je součást jejího zrání a toho, že se jako hráčka i jako člověk mění a rozvíjí a musí si to srovnat sama. A na tom záleží. Pokud k sobě budeme upřímní a budeme si říkat, jak to je, tak já jí věřím, že to vevnitř nějak pociťuje, i když pohled na realitu může bolet."

Kotyza si Kvitové váží, jelikož ona se dokáže vyhrabat z nejhlubších trablů. "A že jich měla. Tohle mě zajímá a inspiruje. I když je hodně dole a okolnosti jí nepřejou, najde kuráž zvednout se a jít zase dál," ocenil na hráčce z Fulneku. "Když tenista vyhraje, jsou všichni kolem hrdí, jaký je to borec. Tleskat po vítězství umí každý," uvedl.

Výzvou pro Kotyzu je pomoci Kvitové překonávat stavy, kdy se nedaří. "Nehledě na to, že uvnitř její duše, která se rozvíjí, vidím velkou hráčku," poznamenal trenér.

Alfou a omegou před dalším rokem bude zdravotní stav Kvitové. Po finále Fed Cupu se nejdříve musí dát dohromady. "Kdyby nebyla fit, motali bychom se v kruhu. Určitě, zdravotní handicapy má řadu let. Jejich význam se pohybuje v sinusoidě. Letos jí zdraví nepomohlo vůbec," řekl Kotyza a doufal, že olympijský rok 2016 bude bez větších komplikaci.

"Zkusíme makat, aby ta sezona byla ještě lepší," doplnil.