"Skleničku něčeho potřebuju. Při čekání na letadlo si dáme šampaňské nebo víno," usmála se Kvitová na tiskové konferenci po výhře nad Svitolinovou 6:4 a 6:2.

V zápasu o titul na tzv. malém Turnaji mistryň, akci pro tenistky z 9. až 20. místa žebříčku, prohrávala se Svitolinovou 1:4. "Řekla jsem si, že nechci jet domů jako poražená," podotkla Kvitová. Od té chvíle vyhrála sedm her v řadě, jedenáct ze třinácti a po hodině a 11 minutách přidala do sbírky další cennou trofej.

"Věděla jsem, že hraju dobře, gamy byly vyrovnané, ale dělala jsem lehké chyby. Měla jsem to ve své moci, jen jsem se musela dostat do rytmu. Začala jsem hrát agresivněji než ona a znovu jsem si pomohla servisem," hodnotila.

Obrat nastal v Riu

Zatímco v první půlce roku měla Kvitová bilanci výher a porážek 16:15, v druhé polovině se rozjela do obvyklé formy posledních let. Výhra ve finále v Ču-chaji byla po Wimbledonu její třicátá, prohrála jen sedmkrát a získala dva tituly.

"Po vyřazení ve druhém kole Wimbledonu, což bylo velké zklamání, jsem se snažila dostat z porážek. V Montrealu už to bylo lepší, ale obratem byla olympiáda," řekla o turnaji v Riu de Janeiro, kde vybojovala bronz ve dvouhře. "To mi dodalo sebevědomí, motivaci i energii a konec roku vyšel pozitivně," uvedla.

V Asii vyhrála ve Wu-chanu velký turnaj, nyní i v Ču-chaji a k tomu si ještě zahrála finále v Lucemburku. Především ale předváděla agresivní tenis, kterým soupeřky ničila stejně jako třeba při dvou výhrách na trávě ve Wimbledonu.

Tenis si zase užívá

Sezonu sice ukončí na 11. místě, poprvé po šesti letech tak není na konci roku v elitní desítce, ale je spokojená. "Našla jsem letos samu sebe a v druhé půlce roku si tenis i sebe na kurtu zase užívala, což zpočátku roku nebylo," řekla.

Murraymu blahopřála k dosažení postu prvního hráče světa. "Vím, jak je to těžké. Podívejte se na Angie (Kerberovou) i Andyho, jak jim to trvalo. Gratulovala jsem mu, protože je to skvělý úspěch a vím, že udělal všechno možné, aby to dokázal," uvedla.

V Číně řekla, že i pro ni je post světové jedničky stále motivací. Má pořád chuť se zlepšovat, vyhrávat turnaje, grandslamy a dosáhnout co nejlepšího postavení v žebříčku. "Pozice jedničky mi v kariéře chybí, abych tak řekla," uvedla bývalá světová dvojka, kterou na začátku roku 2012 dělily v Sydney od prvního místa dvě výhry. "Bez cíle (být jedničkou) bych možná už ani nehrála tenis," konstatovala Kvitová.

Další titul ve Fed Cup?

Z Číny se vydala do Evropy a nejpozději v úterý se připojí k fedcupovému týmu ve Štrasburku, kde budou Češky usilovat o třetí triumf v soutěži v řadě a pátý za šest let. "Prožíváme skvělé tenisové časy," řekla Kvitová. "Máme Berdycha a v ženách jsme teď opravdu silné, proto jsme ve finále."

"Měly bychom jít do souboje s Francií sebevědomě pro titul. Máme skvělý tým a uděláme pro to všechno. Máme to rády, ten společný týden si vždycky moc užijeme a víkend je pak vždy neobyčejný, když se vyhraje," řekla Kvitová. "Mám před sebou poslední dva zápasy sezony a nechám tam všechno," dodala.

ČTĚTE TAKÉ: Kvitová ovládla 'malý Turnaj mistryň'! Nezastavila ji ani Svitolinová