České tenistky se po 23 letech radují z triumfu ve Fed Cupu. V dramatickém finále v Moskvě porazily Rusko 3:2 na zápasy. Vítězný bod získaly Květa Peschkeová s Lucií Hradeckou, které v rozhodující čtyřhře zdolaly Marii Kirilenkovou s Jelenou Vesninovou 6:4, 6:2.

Hrdinkou fedcupové jízdy týmu kapitána Petra Pály se stala světová dvojka Petra Kvitová, vítězka šesti svých dvouher v letošním ročníku. Ve finále proti Rusku nejdříve zdolala Kirilenkovou a v neděli vydřela výhru nad Světlanou Kuzněcovovou.

O triumf českých tenistek se zasloužilo nejen finálové kvarteto Kvitová, Lucie Šafářová, Hradecká a Peschkeová, ale také Barbora Záhlavová-Strýcová s Ivetou Benešovou, které vyhrály rozhodující čtyřhru v semifinále v Belgii.

Tenistky slaví premiérový titul ve Fed Cupu v historii samostatné republiky a první od roku 1988, kdy popáté a naposledy zvítězilo tehdejší Československo.

"Hrály jsme skvěle, výborně a jsme strašně šťastné, že máme ten pohár. Jako tým jsme byly famózní a děkujeme fanouškům," řekla Peschkeová v televizi. "Je to neuvěřitelné, skoro nemůžu mluvit," přidala se Hradecká a zakřičela s přitakáním ostatních hráček: "Stejně jsme říkaly, že tu mísu dovezeme domů!"

Finále rozhodla čtyřhra

Zápas dospěl k rozhodující čtyřhře po dvou výhrách Kvitové, na kterou nenavázala Šafářová. Ta nezískala set proti Kuzněcovové ani proti Anastasii Pavljučenkovové.

Ve čtyřhře táhla český pár Hradecká odvážnými údery, zatímco zkušenější Peschkeové se oproti zvyklostem zpočátku nedařilo na síti. První o podání přišla za stavu 2:2 Hradecká a brejkboly v šesté hře Češky ještě promarnily. Na druhé straně byla nebezpečnější Vesninová, hrající často agresivně po lajnách.

Nadšeně bojující Hradecká strhla Peschkeovou, díky čemuž nastal obrat. Čtyři hry v řadě a kiks Vesnivové při třetím setbolu posunuly první set Češkám.

V druhé sadě pokračovaly Češky v jistém výkonu, dobře podávaly a doplňovaly se na síti. Ve čtvrté hře vzaly podání Vesninové a brejk Hradecká i jedním ze svých es potvrdila zvýšením na 4:1.

O dvě hry později se Kirilenková pokusila zastrašit Hradeckou, na kterou napálila return a míč se o českou hráčku otřel. Rozjeté české duo se ale nenechalo rozhodit a nekompromisními voleji dokráčelo pro triumf.

Poslední game se hrál při podání Vesninové. Peschkeová i Hradecká postupně nevyužily tři mečboly, ale při čtvrtém dala Hradecká nechytatelnou ránu. Všechny hráčky i členové realizačního týmu si na oslavu triumfu zatancovali na kurtu kolečko.

České tenistky dopadly ve finále týmové soutěže lépe než tenisté. Tomáš Berdych a spol. hráli o titul v Davisově poháru předloni a ve Španělsku na "salátovou mísu" nedosáhli.

Šafářová rozhodující bod nezískala

Lucie Šafářová nezískala vítězný třetí bod tenistek ve finále Fed Cupu. Česká dvojka v Moskvě prohrála s Anastasií Pavljučenkovovou 2:6, 4:6.

České tenistky předtím přiblížila k prvnímu triumfu v soutěži v historii samostatné republiky Petra Kvitová. Druhý bod získala výhrou nad Světlanou Kuzněcovovou 4:6, 6:2 a 6:3. Šafářová ale na vítězku Turnaje mistryň podobně jako v sobotu nenavázala.

"Jsem zklamaná. Mohla jsem hrát trošku líp, zejména v první sadě. A škoda brejků ve druhém setu. Mohlo se to otočit, ale bohužel jsem to neudělala a mrzí mě to," řekla Šafářová České televizi a doufala, že tým k výhře dotáhnou deblistky.

Duel se světovou patnáctkou Pavljučenkovovou, která nahradila v původní nominaci Kirilenkovou, sice začala lépe než proti Kuzněcovové, jenomže brzy se vedení přehouplo na stranu Rusky. Šafářová v první sadě 15 chyb udělala sama, k deseti ji donutila soupeřka a od stavu 2:1 prohrála pět her.

Šafářová byla méně nervózní

Čtyřiadvacítka žebříčku WTA Šafářová bojovala, neměla co ztratit, ale horko těžko se prokousávala k bodům. V druhé sadě omezila bekhendové chyby, přesto byla převážně pod tlakem. Ve čtvrté hře nevyužila jediné své dva brejkboly v celém utkání, vzápětí potřetí ztratila sama servis a už se nedokázala zvednout.

Pavljučenkovová v závěru utkání výborně podávala. Dokázala dát i tři esa v jedné hře a poměrně jistě si došla za hodinu a půl pro výhru.

Šafářová sice podle svých slov nastoupila k zápasu méně nervózní než v sobotu, ale znovu neuspěla. "Strašně mě mrzí, že poté, co Peťa odvedla dva supervýkony, jsem nebyla schopná přinést ani bod. Udělala jsem, co jsem mohla, ale bohužel protihráčky byly silnější," konstatovala.

V Moskvě před dvěma týdny porazila i osmou tenistku světového žebříčku Agnieszku Radwaňskou, ale Polka podle Šafářové nehrála tak rychle jako Rusky. "Nemyslím, že bych hrála špatně, ale prostě jsem na ně nestačila," poznamenala.

"Chtěla jsem vyhrát a snažila jsem se pro to udělat vše. Bohužel to nevyšlo. Jsem z toho smutná, ale nemůžu s tím nic dělat," dodala, než odešla fandit deblistkám.

Kvitová vydřela ve finále Fed Cupu cenný druhý bod

Světová dvojka Petra Kvitová vydřela výhru v úvodní nedělní dvouhře, v které se Světlanou Kuzněcovovou v rozhodující sadě prohrávala už 0:3, ale dokázala vývoj otočit a zvítězit 4:6, 6:2 a 6:3. Češky tak ve finále v Moskvě vedly nad domácími Ruskami 2:1 zápasy.

"Za stavu 0:3 už jsem asi nevěřila, že vyhraju. Myslím, že jsem to vybojovala. Byl to poslední letošní singl zápas, byl hrozně důležitý a věděla jsem, že musím. A stalo se," řekla Kvitová v televizi a poděkovala početné skupince českých fanoušků za podporu. "I za toho stavu 0:3 pořád burcovali a hnali mě dopředu. Byl to důležitý faktor."

Jednadvacetiletá Kvitová zkusila v úvodu Kuzněcovovou zatlačit a po sérii vítězných míčů začala brejkem. Ruska ukázala svoji sílu hned vzápětí a podání si vzala zpět. Na kurtu se rozhořela ostrá tenisová bitva. Kvitová se snažila o své agresivní pojetí s výpady k síti, Kuzněcovová kontrovala výbornou obranou a změnou rytmu.

Vítězka Turnaje mistryň Kvitová si v první sadě nepomáhala servisem a občas ji světová devatenáctka Kuzněcovová zatlačila. V počtu vítězných úderů držela trochu nečekaně s českou hráčkou krok. Od stavu 2:3 Kvitová prohrála třikrát po sobě servis, kontrovat dokázala jen dvakrát a první sadu ztratila za 52 minut.

Jako by se Kvitová po ztracené sadě naštvala, začala míč napalovat s ještě větší razancí. Smrští úderů i pečlivě připravenými útoky a hlavně výrazným zlepšením na servisu Kvitová v druhém setu Kuzněcovovou rozebrala. Ruska navíc už začala být unavená, nestíhala dobíhat míče včas jako v prvním dějství a více chybovala. Češka získala pět her po sobě a rychle posunula zápas k rozhodující třetí sadě.

Kvitová opět ukázala, že je bojovnice

Kuzněcovová před jejím začátkem odešla na toaletu a podařilo se jí rozjetou Kvitovou zpomalit. Ruska znovu jako politá živou vodou rychle běhala, vracela skoro každý míč a Kvitová nedokázala výměny zakončovat. Naopak více chybovala, v druhé hře přišla o servis a prohrávala s Kuzněcovovou 0:3.

Kvitová ale v nepříjemné chvíli ukázala srdce bojovnice a nadechla se k obratu. Postoupila si více do krutu a hrála míče dříve po odskoku. Zrychlení přineslo vítězné body, i když každý fiftýn si musela tvrdě odpracovat. Své podání Kvitová získala třikrát po sobě čistou hrou, třikrát vzala podání Rusce a šňůrou šesti gamů se po dvou hodinách hry radovala z výhry.

Ve dvouhře wimbledonská vítězka Kvitová letos vyhrála již jednadvacáté utkání v hale za sebou a ve Fed Cupu letos neprohrála ani jednu ze šesti dvouher.

Finále tenisového Fed Cupu v Moskvě:

Rusko - Česká republika 2:3
Kuzněcovová - Kvitová 6:4, 2:6, 3:6, Pavljučenkovová - Šafářová 6:2, 6:4, Kirilenková, Vesninová - Hradecká, Peschkeová 4:6, 2:6.