Skvělá práce! České tenistky vedou po sobotě nad Austrálií 2:0 na zápasy a jsou krůček od postupu do semifinále Fed Cupu, který v předešlých dvou letech vyhrály. První bod zajistila Pálovu výběru jeho jednička Petra Kvitová, která udolala Jarmilu Gajdošovou 7:6, 6:3.

Druhý bod přidala po heroickém výkonu Lucie Šafářová. Australské eso a devátou hráčku světa Samanthu Stosurovou přehrála po dvou a půl hodinách 7:6, 7:6. Vítěz bude znám v neděli, kdy se dvojice prohodí. Začíná se ve 12 hodin. V případě, že Australanky srovnají na 2:2, rozhodne čtyřhra.

Kvitová urvala set a rozjela se

Důležitost zahajovacího zápasu ve slušně zaplněné ostravské ČEZ Aréně byla v úvodu hlavně na Kvitové hodně znát. K vidění bylo mnoho zbytečných chyb, a taky několik brejkbolů. Poprvé se podařilo Gajdošové prolomit podání soupeřky a když ho bratislavská rodačka žijící od 14 let v Austrálii následně potvrdila, vedla 4:2.

Jenže Kvitová nezpanikařila, zpřesnila hru, uhrála osm z následujících devíti výměn a srovnala na 4:4. Svou velikost ukázala česká jednička za stavu 5:5, kdy odvrátila dva brejkboly a po uhraném servisu vykouzlila sedíc vedle kapitána Pály první velký úsměv. Ten jakoby předznamenal, jakým směrem se bude zápas vyvíjet.

Gajdošová sice ještě dokázala dostat první set do tie-breaku, ale v něm už měla jasně navrch česká lvice, která získala zkrácenou hru 7:2 a po 58 minutách se radovala ze zisku první sady.

Po tie-breaku se uklidnila

Kvitová, povzbuzena dílčím úspěchem, se stále více dostávala do tempa. V její hře se našly i údery, kterými ničila soupeřky v životním roce 2011, v němž triumfovala ve Wimbledonu i na Turnaji mistryň a vyhoupla se na druhé místo žebříčku WTA.

Aktuální světová osmička se dostala do pohody a rázem to bylo 4:1. Přestože si následně Kvitová hned dvakrát zkomplikovala po ztrátách servisů situaci a musela čelit gembolu na 5:4, nakonec zápas ubojovala a dotáhla do vítězného konce 7:6, 6:3.

„Vzhledem k výsledkům v Austrálii panovala nejistota, jak to dopadne. Od Petry se totiž bod čekal. Znovu se potvrdilo, že se dokáže ve Fed Cupu vymáčknout vždy na své maximum. Velice jí k tomu pomáhá parta, která tady je. Ta ji vždycky nabudí. Myslím, že za současných okolností předvedla to, co mohla," řekl David Kotyza, osobní trenér Petry Kvitové.

Šafářová prokázala odolnost

Do druhého sobotního zápasu nastoupila na kurt Šafářová proti Stosurové. Australská jednička hned v první hře odvrátila tři brejkboly a brzy vedla 3:0. Šafářová, hrdinka loňské listopadové finálové bitvy se Srbkami, však nezbláznila a byla dál trpělivá.

Šestadvacetiletá brněnská rodačka dál čekala na minely soupeřky a když mohla, hned tvrdě zaútočila. To opora Australanek hrála hodně nevyrovnaně, střídala skvělé momenty s těmi velmi špatnými a zejména na podání často chybovala.

Také toho Šafářová využila, vzala si ztracené podání zpět, jenže za stavu 3:4 o něj znovu přišla a musela čelit na příjmu ztrátě první sady. Česká dvojka ale neskutečně bojovala, odvrátila tři setboly, jedenáctiminutový gem získala pro sebe a následně si vymodlila tie-break.

Ani v něm na tom nebyla Šafářová vůbec dobře, když prohrávala 4:6. Jenže ani to jí nezlomilo a čtyřmi míčky v řadě urvala po 82 minutách první set pro sebe. Rozladěná Stosurová, která nasekala deset dvojchyb, odešla na lavičku pořádně naštvaná.

Také druhý set byl hodně vyrovnaný a stejně jako v prvním musela Šafářova dotahovat, když ve třetí hře přišla o podání. To ale v následující hře Stosurové prorazila, stav byl 2:2 a i druhý set se blížil do dramatické koncovky.

Za stavu 5:5 měla Šafářová dva gemboly, ty ale nevyužila, a rázem musela odvracet brejkboly. První dva smazala skvělým servisem, třetí už ale ne a Stosurová šla podávat na srovnání setů. Šafárová ale znovu okamžitě odpověděla a na světě byl znovu tie-break.

Skvělá fyzička i psychika

Do něj vstoupila Šafářová lépé, vedla 2:0, a přestože dokázala Stosurová srovnat na 3:3, česká bojovnice nakonec favoritku přetlačila. Za stavu 6:3 ještě skončil její těžký volej v síti, po následné převaze však udělala stejnou chybu Australanka a po dvou a půl hodinách zvedla Šafářová na počest velkého vítězství ruce nad hlavu.

Šafářová prokázala nejen úžasnou fyzičku, ale také to, že v klíčových momentech zápasů má jistější ruku a pevnější nervy než Stosurová. Nedokazují to při vzájemných zápasech se světovou devítkou jen tyto dva vyhrané tiebreaky, ale další tři z loňského roku.

„Zápas měl všechno, co mám mít, od špatných gemů až po ty skvělé. Bylo hrozně zajímavé to vidět. Začátek byl pro Lucku krutý. Hrála velice slušné, přesto byla míček od stavu 0:4. V takové chvíli těžko něco radit, člověk musí jen povzbudit. Lucka nezmatkovala, bojovala a zvládla to. Vedeme 2:0, což je úžasné. Teď se hlavně dobře připravit na neděli a přidat třetí bod," řekl kapitán Petr Pála.

Zápas 1. kola Světové skupiny tenisového Fed Cupu v Ostravě (ČEZ Arena, tvrdý povrch):

Česká republika - Austrálie 2:0 po prvním hracím dnu
Kvitová - Gajdošová 7:6 (7:2), 6:3, Šafářová - Stosurová 7:6 (8:6), 7:6 (7:4).

Další zápasy:

Moskva: Rusko - Japonsko 1:1 po prvním dnu
Kirilenková - Dateová-Krummová 7:6 (7:3), 6:4, Makarovová - Moritaová 2:6, 2:6.

Niš: Srbsko - Slovensko 1:1 po prvním dnu
Jovanovská - Hantuchová 5:7, 2:6, Doloncová - Cibulková 4:6, 4:5 skreč.

Rimini: Itálie - USA 1:1 po prvním dnu
Erraniová - Hamptonová 6:2, 6:1, Vinciová - Lepchenková 6:2, 4:6, 5:7.