Laver Cup korunoval v kanadské metropoli své šampiony už po deváté z celkových dvanácti plánovaných soubojů. Na loňský premiérový triumf navázali tenisté Týmu světa, kteří smetli na domácí půdě výběr Evropy 13:2 na body a postarali se tak o nejrychlejší vítězství v šestileté historii této exhibiční soutěže.

Výběr světa však vykročil za suverénním vítězstvím už v pátek, kdy po úvodních čtyřech zápasech vedl jednoznačně 4:0. V sobotu náskok ještě navýšil na 10:2, když jedinou výhru Evropy zaznamenal Casper Ruud z Norska.

Tenista Jiří Lehečka v reprezentačním dresu
Česká jízda v Davis Cupu? Chtěl jsem si zahrát i s Djokovičem, přiznává Lehečka

V neděli, kdy bylo každé vítězství ohodnoceno třemi body, o triumfu rozhodli už v úvodní čtyřhře večera Američané Shelton s Tiafoem. Polsko-ruskou dvojici Hubert Hurkacz, Andrej Rubljov porazili dvakrát 7:6 a zbývající zápasy se tak za rozhodnutého stavu už nehrály.

Pěkně jsme jim naložili, liboval si McEnroe

Vzhledem k rychlému průběhu se po skončení slavnostního ceremoniálu odehrála ještě jedna exhibiční čtyřhra. Náhradníci šampionů Christopher Eubanks s Milosem Raonicem v ní přemohli 6:3, 3:6, 10:8 Arthura Filse s Alejandrem Davidovichem a udělali definitivní vítěznou tečku za letošním ročníkem.

Tiafoe tak úspěšně navázal na loňské vystoupení, kdy rozhodujícími body v utkání proti Řekovi Tsitsipasovi pomohl týmu světa ukončit čtyři ročníky trvající nadvládu výběru Evropy. „Loni jsem byl v týmu poprvé, takže to bylo emotivní. A teď s Benem to byla opravdu zábava,“ řekl Tiafoe po vítězné čtyřhře s krajanem.

Barbora Krejčíková
Kalifornský vibe. Návrat trval déle, než se očekávalo, přiznala Krejčíková

„Pěkně jsme jim naložili,“ liboval si kapitán výběru světa a někdejší legendární tenista John McEnroe. „Už ale myslíme na další rok, protože vítězství jsou o dost lepší než porážky. V úvodních ročnících jsme se trápili, ale teď jsme ochutnali vítězství a je to opravdu paráda,“ dodal slavný Američan.

Letos do Vancouveru ovšem dorazil evropský výběr kapitána Bjorna Borga výrazně oslabený. V týmu poprvé nebyl ani jeden z členů elitní čtyřky žebříčku ATP a přestože má Evropa hned devět hráčů v top desítce, do dějiště exhibice nakonec dorazili pouze dva z nich. Na poslední chvíli se totiž omluvili Stefanos Tsitsipas s Holgerem Runem.

Další ročník prestižní exhibiční soutěže bude v září 2024 hostit německý Berlín.