"Vždycky je příjemné vidět staré známé. Na druhou stranu mám rád klid," řekl pětapadesátiletý Lendl. Rozhodně se doma nenudí. Hodně času vyplňuje golfem. "Jdu se projet na kole. Ráno vstanu brzo a přijdu domů, když už je tma."

Jen tenis teď moc nehraje. Po zimě podstoupil endoprotézu kyčelního kloubu a druhá ho čeká do konce roku. Proto zatím neuvažuje, že by se vrátil k trénování. "Dokud nebudu fit, ničeho se nedotknu. Přece nemůžu říct hráči: Hele, čau za dva a půl měsíce," řekl bývalý první hráč světa a vítěz osmi grandslamů.

Potíže s kyčlemi jsou důsledkem tenisové kariéry. "Hodně kluků mého věku to má za sebou. Třeba Connors třikrát. To jsou ty betony," uvedl Lendl.

Na operaci se připravil dle svého zvyku. Precizně a zodpovědně. Před zákrokem posílil co nejvíc nohy. "A po operaci jsem během týdne chodil sám bez hole. Za tři týdny by si už nikdo nevšiml, že jsem byl na nějakém zákroku. Musel jsem jenom počkat pět týdnů po operaci, abych mohl začít hrát golf," vyprávěl Lendl.

Svěřil se do péče lékařů na Floridě. "Dělám si legraci, že mají hodně zkušeností, protože tam žije hodně starých lidí," smál se. Faktem, je že se nyní cítí mnohem lépe, a to nejen co se kyčle týče. "Pomohlo mi to i se zády," pochvaluje si.

Pokud bude trénovat, musí to mít smysl

V hráčském prostoru se pozdravil i s Vallverduem, s kterým pracoval, když vedl Brita Andyho Murrayho. Venezuelan nyní koučuje Berdycha. "Z toho, co tak zdálky pozoruji, tak dělají hodně práce a někdy se to musí ukázat. Ta se neukáže za týden, ale za šest, devět, dvanáct měsíců. Doufejme, že to tak bude i u Tomáše," řekl Lendl a dodal, že by bylo fajn, kdyby Berdych vydržel do konce turnaje.

Sám i vzhledem k operacím kyčlí nikoho netrénuje. Spekulovalo se o tom, že bude s Bulharem Grigorem Dimitrovem, jelikož se objevil na jeho tréninku, ale šlo jen o pomoc při výběru rakety. Jinak Lendl o koučování v dohledné době nepřemýšlí.

A pokud se jednou vrátí, muselo by to mít smysl, který viděl při práci s Murraym, který pod jeho vedením vyhrál olympiádu, US Open a především Wimbledon. "Musí to být situace, kdy to vypadá, že můžu pomoct a je o to zájem. Musí to dávat smysl. Není dobrý něco dělat, když do sebe všechny části nezapadají," řekl Lendl.

V New Yorku hrál osmkrát v řadě finále a nejlépe ví, jak se na hlučný grandslam připravit. Nejvíce mu pomáhalo, že při turnaji bydlel doma v Greenwichi. "Měl jsem tam úplně stejný kurt jako tady. Objevil jsem se tu jednou před turnajem a pak jsem jezdil jenom na zápasy. Být doma, zatrénovat si, kdy potřebuju, vyhnout se tlaku fanoušků i médií, to bylo k nezaplacení. Jinak to tady je psychicky náročný," řekl.

Na Floridě půjde na Jágra

Letošním tématem amerického turnaje je útok světové jedničky Sereny Williamsové na kalendářní Grand Slam. Sám zažil, když Němka Steffi Grafová získala tzv. zlatý Grand Slam - vyhrála Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open a olympijské zlato v jednom roce. "To asi už nikdy neuvidíme," řekl Lendl a směrem k Williamsové doplnil: "Jestli Serena vyhraje Grand Slam, tak to bude fantastické."

Lendl kromě tenisu, golfu, trošku fotbalu, cyklistiky a atletiky sleduje stále hodně hokej. Kdysi byl spolu spolumajitelem Hartfordu Whalers a v NHL má spoustu známých a kamarádů. V nové sezoně se těší i na Jaromíra Jágra, který hraje na Floridě. "Slíbil jsem mu, že se přijedu podívat. Můžu se na každý zápas dívat doma. Nepotřebuju někam dvě hodiny jezdit, ale kvůli Jardovi udělám výjimku," řekl Lendl.

Vychoval pět dcer, které mu dělají radost. Té nejstarší je 25 let a nejmladší sedmnáct. "Jsou super," řekl Lendl. Dědečkem prý zatím nebude. "Budu asi ten poslední, kdo se to dozví. A do vztahů se jim nepletu," řekl.