V kvalifikaci v Eastbourne letos v června prohrála Linda Fruhvirtová ve druhém kole. Následně se účastnila Wimbledonu, turnajů ve Varšavě, Montrealu, Cincinnati, Clevelandu, US Open a v Ósace. Všude prohrála hned první zápas. Naposledy ji tentýž chmurný osud potkal tento týden v čínském Kuang-čou. Zaznamenala tak devět porážek v řadě.

Česká teenagerka se snaží brát to pozitivně, ostatně jde o její první sezonu kompletně mezi elitou.

Tereza Valentová ve finále juniorky US Open
Česká teenagerka dobývá svět. Valentová všude nosila raketu, chtěla porazit tátu

„Jsou to zkušenosti k nezaplacení,“ říkala Fruhvirtová nedávno. Připomněla staré sportovní rčení, že výhry člověka nic nenaučí. „Porážky vám ukážou, na čem pracovat,“ dodala sestra neméně talentované Brendy.

A jaký je rekord v počtu proher v řadě na okruhu WTA (tedy nikoli na turnajích nižší úrovně)? Sedmnáct porážek. Podle dostupných údajů se o tento smutný primát dělí Američanka Sandy Collinsová, která hrávala v 80. let minulého století, a Nizozemka Arantxa Rusová.

Nekonečné čekání na úspěch

Rusová v roce 2013 prohrála v prvním kole Wimbledonu s ruskou tenistkou Olgou Pučkovovou a jinak bezvýznamný duel vzbudil pozornost médií právě kvůli tomu, že Rusová tehdy vyrovnala nelichotivý sedmnáctizápasový rekord. Od srpna 2012 do června 2013 nedokázala zvládnout ani jeden mač.

„Není to pro mě dobrý rok,“ řekla zklamaná Nizozemka novinářům. „Prohrála jsem hodně zápasů, ale snažím se dál makat. Nic jiného se dělat nedá.“

Barbora Krejčíková s trofejí z turnaje v San Diegu
Skvělá Krejčíková slaví dvojitý triumf v San Diegu. Odvezla si surfovací prkno

Následně konečně překonala smůlu a na turnaji v Bad Gasteinu se dočkala hned dvou výher. Pak se raději na čas soustředila na akce ITF, aby si poněkud vylepšila pošramocené sebevědomí.

Mimochodem: Rusové je teď dvaatřicet let a letos v srpnu vystoupala na 41. místo ve světovém žebříčku, její kariérní maximum.

Fruhvirtová byla v pořadí zatím nejvýše na 49. příčce, momentálně spadla do druhé stovky. V osmnácti letech má ale všechno teprve před sebou. I série nezdarů může být pro její další kariéru cennou lekcí.