Puigová dosud vyhrála na okruhu WTA jediný turnaj, v květnu 2014 na antuce ve Štrasburku. Na grandslamech došla nejdále do 4. kola. V Riu ale vyhrála všech šest zápasů. Před Kvitovou, která jí v sobotu jako první dokázala vzít alespoň set, vyřadila mimo jiné španělskou trojku Garbiňe Muguruzaovou.

"To je něco neuvěřitelného. Vím, že ode dneška se mi trochu změní život," řekla Puigová. Pro svou zemi získala první zlato, i když na kurtech měla v 90. letech stejně úspěšnou krajanku. Gigi Fernándezová však vyhrála olympijskou čtyřhru v Barceloně i Atlantě pro Spojené státy americké, protože Portoriko nemělo druhou kvalitní deblistku.

"Nemůžu uvěřit, jak dobře hrála," přiznala Fernándezová. "Porazila dvě z pěti nejlepších hráček a tento úspěch si ponese do konce života. Čeká ji doma bouřlivé přivítání a taky by mohli hlavní město přejmenovat na Mónica," dodala.

Dvaadvacetiletá Puigová se rovněž zapsala do tenisové historie, a to jako první nenasazená hráčka, která se po návratu bílého sportu na olympiádu v roce 1988 v Soulu dostala do finále. Dnes své vítězné tažení završila proti turnajové dvojce Kerberové, která v rozhodujícím třetím setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára" a v závěru i tři mečboly.

"Není to samozřejmě medaile, jakou jsem si přála. Chtěla jsem zlato a mrzí mě to," přiznala Kerberová, šampionka lednového Australian Open.

Tenis:

Ženy, dvouhra - finále: Puigová (Portor.) - Kerberová (2-Něm.) 6:4, 4:6, 6:1.

Kompletní výsledky dnešního programu najdete ZDE.