„Loňský turnaj pro mě byl hodně důležitý, protože mi ukázal, že jsem pořád schopná hrát tenis na nejvyšší úrovni. To jsem tehdy potřebovala,“ řekla Kvitová, když se začátkem tohoto týdne vrátila na místo činu. V Birminghamu obhajuje titul, hlavně ale chce vyladit formu na milovaný Wimbledon.

Petra Kvitová po operaci pořezané ruky a dům v Prostějově, ve kterém došlo k přepadení. Ilustrační koláž
Policie prolomila mlčení. Kvitová poznala muže, který ji přepadl, uvedla

„Před rokem jsem si užívala to, že můžu znovu hrát, a navíc na trávě. Tentokrát je to trochu jiné, lidé ode mě čekají víc,“ uvědomuje si osmadvacetiletá hráčka.

Na svém oblíbeném zeleném povrchu si v prvním kole poradila s domácí jedničkou Johannou Kontaovou, dnes ji čeká Australanka Darja Gavrilovová. „Jsem ráda, že jsem měla v prvním zápase tak těžkou soupeřku. Je to fajn, protože pak musíte hned od začátku ukázat to nejlepší,“ povídala Kvitová po energickém výkonu.

Petra Kvitová
Kruh se uzavírá. Kvitová se na Roland Garros vrací silnější než dřív

Od první výměny bylo znát, že si po extrémně náročné antukové sezoně (blýskla se v ní sérií třinácti výher v řadě a turnajovými triumfy v Praze a Madridu) stihla odpočinout a má hlad po tenisu na trávě. Ta ji baví, jak známo, mnohem víc než prašná antuka.

„Nikdy by mě nenapadlo, že na ní získám dva tituly v řadě. Dodalo mi to hodně sebevědomí. Škoda je jedině to, že jsem na Roland Garros vypadla už ve třetím kole, ale byla jsem vážně vyčerpaná. Fyzicky i mentálně,“ popsala.

Petra Kvitová s vítěznou trofejí. Prestižní turnaj v Madridu ovládla potřetí v kariéře.
Že hraju lépe než dřív? Nedá se to srovnávat, říká Petra Kvitová

Odpočinek potřebovala. „Kdybych si nedala pauzu, tenis by mě tak nebavil. A to by bylo vážně zajímavé, kdybych hrála na trávě a neužívala si to,“ pousmála světová osmička, která zatím prožívá vynikající sezonu (vyhrála letos už čtyři turnaje). Není divu, že patří do nejužšího okruhu hlavních favoritek blížícího se Wimbledonu.

Sama to tak ovšem nebere. „Necítím žádný tlak. Jsem tady, abych hrála,“ zdůraznila v Birminghamu. Na antuce ji tenhle postoj vyšvihl k výšinám.