Čtyřiačtyřicátý hráč světového žebříčku Macháč, jehož dosavadním největším úspěchem na okruhu byl už postup do  semifinále švýcarského klání, překvapil už v úvodní sadě, v níž nejprve ve čtvrté hře přišel o vlastní servis a následně prohrával už 1:4, ale pak vyhrál pět her v řadě a set otočil.

Djokovič, kterého během prvního dějství zřejmě trápily zdravotní potíže, si mezi sety nechal přivolat lékařskou pomoc a v tom druhém se poměr sil na kurtu výrazně otočil. Zatímco český hráč jako by neunášel vidinu toho, že by mohl zdolat světovou jedničku, Djokovič vyhrával hru za hrou a nakonec nadělil Macháčovi nepopulárního kanára.

Jenže pak přišel další obrat, o který se tentokrát postaral berounský rodák. Třetí set ovládl 6:1 a vybojoval si účast v zápase o titul. „Nechci brát žádné uznání Tomášovi, který se zasloužil o vítězství, ale nevím, co si o tomto zápase myslet. Raději na to zapomenu. Ani nevím, jak jsem mohl vyhrát druhý set,“ nechápal po duelu srbský mnohonásobný grandslamový vítěz.

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková se zlatými medailemi.
Zlatý debl hlásí návrat. Krejčíková se Siniakovou budou v Paříži hájit triumf

„Není pěkné takhle trpět na kurtu. Je těžké soustředit se na tenis, když myslíte na jiné věci. Doufám, že na Roland Garros budu připravený a zdravý“, poznamenal směrem k nadcházejícímu grandslamovému turnaji.

To vítěz byl o poznání lépe naladěn.„Nedokážu to teď popsat, prostě jsem bojoval o každý míč. Když hrajete proti Novakovi, jenom doufáte. Snažíte se hrát co nejlíp a uvidíte, jak to dopadne,“ řekl Macháč po utkání.