Čtyřiadvacetiletá Vondroušová si vylepšila na newyorském betonu životní maximum, dosud byla nejdále v osmifinále před pěti lety. Sokolovská rodačka zvítězila nad Stearnsovou podruhé během dvou měsíců, neboť ji porazila také v 1. kole Wimbledonu, který později vyhrála.

Přestože dnes měla Vondroušová potíže s levým ramenem, dala devět es a proměnila sedm brejkbolů. Stearnsová doplatila na 52 nevynucených chyb, Vondroušová jich udělala o jednadvacet méně.

„Peyton hrála od začátku výborně. Já se snažila zůstat hlavně v zápase a soustředit se na každý míček. Je to velmi nebezpečná hráčka, která má před sebou velkou budoucnost. Byl to těžký zápas,“ řekla v rozhovoru na kurtu Vondroušová.

Dvě Česky mezi osmičkou nejlepších

Postupem do čtvrtfinále se Vondroušová připojila ke krajance Karolíně Muchové. Finalistka Roland Garros porazila v neděli Číňanku Wang Sin-jü a utká se v úterý s Rumunkou Soranou Cirsteaovou. Naposledy se dvě české tenistky dostaly do čtvrtfinále grandslamu na předloňském US Open. Mezi osm nejlepších tehdy postoupily Barbora Krejčíková a Karolína Plíšková.

Karolína Muchová v New Yorku září
Nikoho se bát nemusí. Sebevědomá Muchová si jde v New Yorku tvrdě za svým snem

Se sedmnáctou hráčkou světa Keysovou se Vondroušová utká poprvé. Osmadvacetiletá Američanka porazila Pegulaovou hladce za 63 minut. Turnajová trojka neobhájila v New Yorku loňské čtvrtfinále a ani letos se nedočká prvního grandslamového titulu.

Vondroušová nezahájila duel proti 59. hráčce žebříčku dobře a po ztraceném servisu prohrávala 0:3 a 1:4. V sedmé hře se jí však podařilo brejk oplatit a srovnala. Organizátoři na konci sady zatáhli na kurtu Louise Armstronga střechu.

První set dospěl do zkrácené hry. Vondroušová v ní nedokázala sebrat ani jednou soupeřce bod při jejím podání, sama na servisu dvakrát zaváhala a prohrála 3:7. Set ztratila poprvé na turnaji. Od druhé sady se Vondroušová navíc potýkala s bolavým ramenem. Přesto se jí začalo dařit na returnu a díky třem brejkům vývoj srovnala.

Markéta Vondroušová po vítězství ve Wimbledonu
Mám na zádech malý terč, říká Vondroušová. Konečně našla sponzora

Jednadvacetiletá Stearnsová se nemohla opřít o podání ani v rozhodujícím dějství. Celkem jí Vondroušová vzala na přelomu druhé a třetí sady pět servisů po sobě a prakticky tím zápas rozhodla. Po dvou hodinách a 13 minutách zakončila tenistka I. ČLTK Praha osmifinále při prvním mečbolu.

Třetí grandslamové čtvrtfinále

Vondroušová je ve čtvrtfinále grandslamu potřetí v kariéře, v předchozích dvou případech došla vždy alespoň do finále. „Jsem šťastná. Po Wimbledonu jsem neměla žádná očekávání a cítila velký tlak. Chci si ale užít každý zápas a uvidíme, co se stane dál,“ dodala.