„Jakubovi aktuální zdravotní stav neumožňuje hrát na sto procent. Jakub i celý tým děláme vše pro to, aby se mohl brzy zase vrátit na kurty,“ uvedl hráčův trenér Tomáš Josefus.

Šestasedmdesátý hráč světa Menšík měl na French Open startovat poprvé v kariéře. V posledních týdnech ho ale trápily potíže s rukou, kvůli nimž odstoupil na konci dubna z turnaje v Madridu. Před dvěma týdny neuspěl ani v Římě, kde vypadl v 1. kole s Němcem Yannickem Hanfmannem.

Tomáš Macháč (vlevo) zdolal Novaka Djokoviče.
Macháčova fantazie. Po kanáru zdolal Djokoviče. Na kurtu jsem trpěl, přiznal Srb

Menšík, který v minulých dnech úspěšně složil maturitní zkoušku na gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově, dosud startoval na dvou grandslamech. Na loňském US Open dohrál ve 3. kole, kde nestačil na Američana Taylora Fritze. Letos v lednu prohrál ve 2. kole Australian Open s Polákem Hubertem Hurkaczem.

Menšík je dalším českým tenistou, který musel účast na druhém grandslamovém turnaji sezony vzdát. Kvůli únavové zlomenině bederního obratle nebude startovat ani tuzemská jednička Jiří Lehečka. Jediným českým mužským zástupcem v hlavní soutěži bude Tomáš Macháč, který se utká v 1. kole s Portugalcem Nunem Borgesem.

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková se zlatými medailemi.
Zlatý debl hlásí návrat. Krejčíková se Siniakovou budou v Paříži hájit triumf

Velkým lákadlem je start čtrnáctinásobného šampiona Španěla Nadala, který loni chyběl kvůli zranění a letos bude pravděpodobně hrát na oblíbeném turnaji naposledy. Sedmatřicetiletého rodáka z Manacoru a vítěze 22 grandslamových titulů čeká hned v úvodu náročná výzva, v 1. kole narazí na nasazenou čtyřku Němce Alexandera Zvereva.

V ženském pavouku je šest českých hráček. Obhajovat loňskou finálovou účast nebude Karolína Muchová, která se zotavuje po operaci zápěstí. Nejvýše nasazenou českou reprezentantkou bude turnajová pětka Markéta Vondroušová, kterou v prvním kole vyzve Španělka Rebeka Masárová.

Los českých tenistů v 1. kole Roland Garros:

Markéta Vondroušová (5) - Rebeka Masárová (Šp.)
Kateřina Siniaková (32) - Dalma Galfiová (Maď.)
Linda Nosková (27) - Harriet Dartová (V. Brit.)
Barbora Krejčíková - Viktorija Golubicová (Švýc.)
Karolína Plíšková - Elina Svitolinová (15 - Ukr.)
Marie Bouzková - Veronika Kuděrmetovová (29)

Tomáš Macháč - Nuno Borges (Portug.)