"Můj vzkaz je pořád stejný. Chci mír na celém světě," řekl před startem turnaje v Indian Wells Medveděv. "A myslím, že podobně to vidí každý tenista," přidal šestadvacetiletý Rus.

Světová čtyřka Iga Šwiateková z Polska v Kalifornii nastoupí se stuhou v ukrajinských barvách. Vyzvala k tomu i ostatní, kdo by chtěli symbolickým gestem vyjádřit podporu.

Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová.
Nechce hrát proti Rusce. Ukrajinská tenistka Svitolinová odstoupila z turnaje

A Sabalenková podle agentury Reuters prohlásila, že je připravená si modro-žlutou stuhu vzít. "Je mi opravdu velmi smutno z toho, kolik lidí na Ukrajině kvůli válce přišlo o domov. Snad bude brzy mír," uvedla běloruská tenistka.

Medveděv a Sabalenková se stejně jako jejich další krajani v Indian Wells představí pod neutrální vlajkou, protože WTA i ATP po zahájení invaze zakázaly ruským a běloruským reprezentantům používat státní symboly.

Běloruská tenistka Aryna Sabalenková.
Vakcínu odmítala, až se nakazila. Sabalenková se nemohla hýbat a názor změnila

Obě tenisové organizace i mezinárodní federace ITF také věnovaly 700.000 dolarů (16 milionů korun) na pomoc Ukrajině. S podporou přišli i tenisté, například bývalé světové jedničky Ruska Maria Šarapovová a Brit Andy Murray přispějí na pomoc dětem zasaženým invazí.