Pozoruhodná a v Česku až na pražskou Stromovku nevídaná konkurence tenistek se od pondělí představí ve Starých Splavech, kde se odehraje 18. ročník mezinárodního turnaje Mácha Lake Open s dotací 60 tisíc dolarů. Přestože se v minulých hodinách odhlásila předloňská vítězka Slovenka Anna Karolina Schmiedlová, budou v pondělí do turnajového pavouku nalosována známá jména.

Odhláška Schmiedlové posunula do hlavní soutěže 32letou Italku Saru Erraniovou, bývalou pátou hráčku světa ve dvouhře, jedničku ve čtyřhře, pětinásobnou grandslamovou vítězku ve čtyřhře a trojnásobnou vítězku Fed cupu.

Jedno místo pod čarou postupu do hlavního pavouku dvouhry byla dvojnásobná olympijská medailistka z Londýna a Ria Lucie Hradecká, trojnásobná grandslamová vítězka ve čtyřhře a pětinásobná vítězka Fed cupu.

Obě hráčky se často střetávaly na velkých turnajích a nyní se ve Starých Splavech vracejí z různých důvodů. Erraniová si od roku 2017 odpykávala desetiměsíční trest za požití dopingu, nepovoleného léku. Nyní se snaží vrátit na menších turnajích, v únoru po dlouhé přestávce pomáhala italskému fedcupovému týmu ve Švýcarsku. Houževnatá „dělnice antuky“, skvělá deblistka, to je Lucie Hradecká.

Lucie Hradecká si loni právě ve Starých Splavech přijela vyzkoušet soutěžní tenis po dlouhé překážce, kdy po těžkém zranění kolena musela podstoupit náročné operační zákroky. Vrátila se do první třicítky deblového pořadí WTA a chce bodovat i ve dvouhře.

Osm milionářek


Ve Starých Splavech bude usilovat o návrat do lepší tenisové společnosti i nedávná česká fedcupová reprezenantka 25letá Denisa Allertová, která bude startovat na volnou kartu a v minulém týdnu pomohla týmu BW Drážďany ke čtvrtému místu v první německé bundeslize, když porazila Švédku Larssonovou a další hráčky z první stovky světa. O návrat do první stovky žen usiluje i běloruská třicátnice Olga Govorcovová, před léty 35. hráčka světa a dlouholetá spoluhráčka Viktorie Azarenkové ve fedcupovém týmu Běloruska.

Z dalších účastnic starosplavského turnaje byly v nedávné minulosti v první stovce WTA i nejlepší hráčka Argentiny Paula Ormacheová, nyní 192. ve světovém pořadí, Američanka Louisa Chiricová a Alexandra Cadantuová z Rumunska.

Ve Starých Splavech se představí osm tenistek, které za kariéru vydělaly více než milion dolarů. Nejvíce Erraniová, přes 13 milionů dolarů. Zkušeným tenistkám se pokusí zkřížit plány hráčky nastupující generace včetně mladých Češek.

Tím, že 60tisícový turnaj u Máchova jezera zajišťuje hráčkám ubytování na náklady pořadatele, tzv. hospitality, zvyšuje se bodový zisk tenistek do světového žebříčku WTA oproti běžným šedesátkám. Vítězka dvouhry získá ve Splavech 100 bodů, což je zhruba úroveň semifinále turnaje světové série WTA Tour 250. Sto bodů si odveze i vítězný pár ve čtyřhře.

Letos se z bývalých vítězek představí Lucie Hradecká, která u Máchova jezera ještě na patnáctitisícovém satelitu odstartovala úspěšnou kariéru. Hrát bude i loňská vítězka, pohledná Moravanka Monika Kilnarová i loni poražená finalistka Slovenka Rebecca Šramková, čerstvá vítězka šedesátky v polské Toruni. Představí se i úspěšná deblistka z minulých ročníků Pražanka Anastasia Zarycká.

Turnaj tenistek Mácha Lake Open 2019 bude mít v pondělí a v úterý na programu kvalifikaci o osm míst do hlavního pavouku, v úterý bude zahájen hlavní turnaj dvouhry i čtyřhra a vrcholem bude v neděli 23. června finále dvouhry v přímém přenosu 02 TV, s předcházející deblovou exhibicí legend. Ambasadory turnaje jsou legendární sourozenci Sukovi, patronkou Karolina Plíšková.

JAROSLAV PŘIBYL