V čem? Především v pozdním termínu: těla elitních hráčů bývají ve finiši vyčerpávající sezony už hodně obouchaná. O Nadalovi, který se celou kariéru potýká se zraněními, to platí dvojnásob. Na Turnaj mistrů většinou dorazil (pokud vůbec přijel) napůl zničený.

„Už několik let tvrdím, že tenhle titul není mým cílem číslo jedna,“ řekl Nadal o tenisové galashow v londýnské O2 areně. „Musel bych kvůli němu překopávat celý svůj kalendář, abych vydržel ve formě tak dlouho,“ dodal španělský nezmar. Letos sice nad Temži dorazil, ale jak už bývá zvykem, není zcela fit. Nad jeho startem visí otazník, rozhodne se prý během víkendu.

InfografikaZdroj: Deník

Únava 

Únava a touha po oddechu. To jsou aspekty, které v závěru roku ovlivňují i další hvězdné veterány. Proto nabízí Turnaj mistrů méně vyzpytatelné výsledky než grandslamy. Jinak řečeno: Nadal, Roger Federer či Novak Djokovič tu občas nechají „čuchnout“ i mladší konkurenty. Loni tak triumfoval Alexander Zverev, předloni Grigor Dimitrov.

Navíc se hraje pod střechou, což opět lehce zvýhodňuje svěžejší mladé vlčáky. „Když chcete uspět v hale, musíte hrát explozivně. Rychle se rozhodovat, být agresivní a tlačit výměny k rychlému rozhodnutí. Jinak to nejde,“ líčil osmatřicetiletý Federer. Ten má z Turnaje mistrů rekordních šest titulů, poslední ale slavil v roce 2011.

Další specifikum: vzhledem k systému základních skupin sice jedna porážka ještě neznamená konec šancí, na druhou stranu ovšem scházejí snadnější soupeři na rozehrání. „Je možné vyhrát tu všechny zápasy, už se mi to povedlo. Jde ovšem o extrémně obtížný úkol, protože pokaždé musíte čelit hráči z první desítky,“ uvedl Djokovič.

Určit favorita je tak složité. Velkou šanci může mít třeba Daniil Medveděv, kometa roku 2019. Dravý ruský mladík letos získal čtyři tituly (z toho dva na turnajích kategorie Masters), byl ve finále US Open. „A ještě nekončím,“ varoval.