Devětadvacetiletý Nadal získal 68. titul a první od loňského července po bitvě trvající dvě a tři čtvrtě hodiny. V utkání proti přemožiteli Jiřího Veselého z třetího kola ztratil pětkrát servis a hráči měli dohromady 34 brejkových možností. Zápas ukončil slavný Mallorčan skvělým vítězným forhendem do pravého rohu soupeřova kurtu, Monfilse porazil podvanácté ze čtrnácti utkání.

"Byl to velmi důležitý týden. Tohle vítězství potvrdilo, že se zlepšuji. Monte Carlo je pro mě jedno z nejdůležitějších míst, o tom není pochyb," řekl Nadal, jenž vyhrál největší turnaj od Roland Garros 2014. "Zase si to po těžším období užívám. Loni to nebylo lehké. Nervoval jsem se a v zápasech jsem byl nejistý."

Čtrnáctinásobný grandslamový vítěz Nadal získal 28. titul z turnajů Masters, čímž se vyrovnal Novaku Djokovičovi. Světová jednička španělského rivala předstihla díky triumfům v Indian Wells a Miami, v Monte Carlu však Srba v druhém kole senzačně vyřadil Veselý.

Právě Djokovič v roce 2013 ve finále ukončil vítěznou Nadalovu sérii v Monte Carlu, kde Španěl vyhrál v letech 2005-2012 osmkrát za sebou. Nadal v následujících letech vypadl na svém oblíbeném turnaji ve čtvrtfinále a v semifinále.

MONTE CARLO (Monako)

Muži, dvouhra - finále: Nadal (5-Šp.) - Monfils (13-Fr.) 7:5, 5:7, 6:0.
Muži, čtyřhra - finále: Herbert, Mahut (3-Fr.) - J. Murray, Soares (4-Brit./Braz.) 4:6, 6:0, 10:6.

BOGOTA (Kolumbie)

Ženy, dvouhra - finále: Falconiová (5-USA) - Solerová (Šp.) 6:2, 2:6, 6:4.
Ženy, čtyřhra - finále: 
Arruabarrenaová, Mariaová (1-Šp./Něm.) - Céová, Gámizová (Braz./Ven.) 6:2, 4:6, 10:8.