Kvůli častým zdravotním potížím i silovému tenisu čelil Nadal obvinění z dopingu několikrát, v pondělí podali jeho právníci žalobu pro pomluvu na bývalou francouzskou ministryni sportu Roselyne Bachelotovou. Ve stejný den Nadal zaslal dopis předsedovi ITF Davidu Haggertymu.

"Vím, kolikrát jsem byl testován, ať už při soutěžích nebo mimo ně. Prosím o zveřejnění všech informací o mně. Prosím zveřejněte můj biologický pas a kompletní historii dopingových kontrol a testů," vyzval federaci Nadal, který v neděli vyhrál turnaj v Barceloně a 49. titulem na antuce vyrovnal rekord Guillerma Vilase. Za měsíc bude bojovat o desátou trofej na Roland Garros.

ITF informace agentury AP o Nadalově dopise potvrdila, stejně jako skutečnost, že španělský antukář nikdy neměl pozitivní test nebo problémy s antidopingovými pravidly. "Je nutné, aby se náš sport stal vlajkovou lodí ve světě, kde transparentnost a poctivost jsou dva pilíře našeho chování a způsobu života," napsal Nadal.

Bývalá francouzská ministryně Bachelotová jej minulý měsíc obvinila, že v roce 2012 dlouhou zdravotní pauzou kryl dopingový nález.