Nastal čas nových tenisových hvězd. Fráze, která se mezi experty a odborníky pravidelně omílala už nějaký ten pátek. S každým rokem vcházela mezi světovou elitu skupinka mladých nadějí, které rychle vzlétly střemhlav vzhůru a začaly postupně válcovat všechny své soupeře. Tedy až na pár výjimek.

A těmi výjimkami byli právě ti nejlepší z nejlepších. Tam jako by snad zelenáčům došel kouzelný elixír mládí nosící nesmrtelnost a nadlidskou sílu, a namísto toho přišlo tvrdé vystřízlivění. Sestřelit z čela tenisové velikány se zdálo být spíše nadlidským výkonem. 

Jiří Lehečka
Generace mladých se (zatím) učí. Lehečka, Forejtek či Macháč jsou však příslibem

Jenže postupem času se začal počet zástupců „neporazitelné“ generace výrazně ztenčovat, až se po dalším zranění Švýcara Rogera Federera propadl na číslo dva. Stačí nakouknout do elitní světové desítky a dostanete jasný obraz reality. Kromě dominantního Srba Novaka Djokoviče a nestárnoucího Rafaela Nadala nenajdete na seznamu hráče staršího pětadvaceti let.  

Natěšení mladíci, nebo nesmrtelné legendy? 

A místa tehdejších hvězd začaly nedočkavě obsazovat právě mladé objevy. Hladoví dravci odstartovali velký hon na grandslamové tituly. Základy byly položeny v New Yorku, kde předloni zvítězil Rakušan Dominic Thiem a v minulém roce tu ve finále přetlačil Djokoviče pro změnu ruský tenista Daniil Medveděv. 

Španělský tenista Rafael Nadal
Slzy, křik a žízeň. Jak diktátorský strýc „vyrobil“ z mamánka tenisového génia

Když se však na konci honu spočítali všichni zajíci, ukázalo se, že o kýžený generační převrat úplně nešlo. Ostatní grandslamy roku 2021 totiž jednoznačně patřily srbskému tenistovi, který tím jen potvrdil obrovský náskok nad dotírajícím se mládím. Klobouk dolů, ale není toho už trochu moc? 

Novak Djokovič s trofejíNovak Djokovič vloni ovládl melbournský turnaj naprosto suverénně.Zdroj: ČTK/AP/Mark Dadswell

Pro samotné tenisové fanoušky je to velice těžké. Na jednu stranu vidět mladého chlapce, jak poráží svůj celoživotní vzor, je vždycky nesmírně silným zážitkem, ale když otočíme onu minci, tak asi nikdo by si nepřál konec legendárních jmen jako Djokovič, Federer nebo Nadal. Vždyť taky v současné době není nic sledovanějšího než jejich souboj o 21. grandslamový titul. 

Nejblíže k němu nyní má španělský tenista, ale v rozpáleném Melbourne proti němu v závěru turnaje stojí početná sestava mladíků, kteří právě teď vycítili tu největší šanci udeřit. Že by u protinožců skutečně došlo k tak dlouho očekávanému střídání královských stráží?

Martina Navrátilová
Zbabělí Australané? Nechají si diktovat od Číňanů, rozzlobila se Navrátilová

Shapovalov sahal po zázraku, ve hře je ale stále Berrettini 

Letošní finiš grandslamu se ponese v duchu tzv. souboje Nadala proti všem. A to doslova. Je pravdou, že francouzský rebel Gael Monfils už také neplatí za úplně nejmladšího chlapíka, ale zbytek pavouku patří beze sporu nové tenisové generaci. A nutno podotknout, že hladovější než kdy dříve.

O první velký skalp se málem postaral dvaadvacetiletý Kanaďan Denis Shapovalov, jeden z nejzářivějších klenotů nastupující éry. Ten ve čtvrtfinále trápil španělského krále více než čtyři hodiny, nakonec však padl v pěti setech. Už ale zbývalo opravdu jenom malinko.

 

Postupnými krůčky na vrchol kráčí v mírném zátiší rovněž italský střelec Matteo Berrettini, loňský finalista Wimbledonu. Aktuálně sedmý hráč světového žebříčku udělal v posledním roce další výrazný progres a letos v Austrálii je horkým favoritem na Nadalovo svržení z trůnu. 

„Matteo je v Melbourne možná v úplně nejlepší formě, co jsem kdy viděl. Pokud se skutečně setká s Rafou, může tu dojít k velkému překvapení,“ myslí si expert Mats Wilander. 

Tři mladíci a Medveděv o jedinou vstupenku do finále 

To druhá polovina grandslamového pavouku proti sobě postavila hned čtveřici mladých bojovníků, kteří svedou tvrdý boj o jedinou vstupenku do melbournského finále. Za mírné favority jsou považováni Rus Medveděv s Řekem Tsitsipasem, na ty však čekají dva největší objevy letošního čtvrtfinále. 

Druhého hráče světa vyzve v bitvě o semifinále kanadský talent Felix Auger-Aliassime, jenž ve svých jednadvaceti letech prožívá možná průlomovou sezonu dosavadní kariéry. S krajanem Shapovalovem navíc ovládl na začátku roku ATP Cup, nyní je v Melbourne již na třetím grandslamu v řadě ve čtvrtfinále. A Medveděvovi bude mít rozhodně co vracet. 

Tsitsipas bude pro změnu čelit teprve dvacetiletému Italovi Janniku Sinnerovi, jenž zatím turnajem prochází doslova suverénně. Vítěz juniorského Turnaje mistrů z roku 2019 si svými čtyřmi tituly v uplynulé sezoně vystřílel desáté místo v žebříčku a už teď je jisté, že se tam dlouho neohřeje. Avšak na první titul z grandslamu tu už delší dobu čeká i řecký bojovník. 

Jannik Sinner, italský tenisový objev
Válel na lyžích, neměl peníze. Teď je ze Sinnera vycházející tenisová hvězda

Posledních pár dní v Melbourne nabídne dva jednoduché scénáře. Buď budeme opravdu svědky průlomového finále budoucnosti, nebo se na královský trůn grandslamových turnajů definitivně usadí španělský tenista Rafael Nadal. 

Takovou šanci však dravé mládí už nemusí nikdy dostat. Kdy jindy než teď, chlapci?