Devětadvacetileté rodačce ze Sibiře vyprší trest 26. dubna. Tedy dva dny poté, co začne prestižní turnaj ve Stuttgartu. Na ten ovšem dostala od organizátorů divokou kartu.

Čtěte také: Sáblíková se odmění měsíčním volnem. Už mi i vypínala hlava, přiznala

A právě udělení výjimky je trnem v oku mnoha jejím kolegům. „Ráda ji (Marii) uvidím opět na dvorcích. Myslím si, že pro tenis to je jen dobře. Ale dostat divokou kartu dva dny před vypršením trestu je hodně diskutabilní," prohlásila bývalá světová jednička Caroline Wozniacká. „Od organizátorů turnaje je to vzhledem k ostatním hráčkám neuctivé," dodala.

Podle slov slavné Dánky si každý zaslouží druhou šanci, ale dopingoví hříšníci by si měli proklestit cestu zpět mezi elitu od samého dna. Tedy nedostávat podobné výhody jako ti, kteří se vrací po zranění.

Stejně to vidí i současný lídr mužského žebříčku Andy Murray: „Svůj návrat by si měli odpracovat." Šarapovová totiž kvůli trestu vypadla ze žebříčku a právě na něm závisí nasazování do turnajů.

Jenže i ve světě tenisu se točí velké peníze. Sportovní etika ustupuje byznysu. Slavná jména jsou pro pořadatele turnajů zlatou žílou a lákadlem pro sponzory. A především na přísunu financí závisí budoucnost turnajů. „Tato problematika má dvě stránky. Je tu otázka morální a otázka byznysu," potvrdil bývalý vítěz US Open Andy Roddick sportovnímu serveru ESPN.

„Ano, většina turnajů se chová podle toho, co je pro ně nejlepší. Když se domnívají, že jim hvězdy zaručí vyšší prodej lístků, tak to udělají," ví také svěřenec legendárního Ivana Lendla Murray.

Nepřehlédněte: Jankto a Schick. Jarolím (ne)bude válčit s koučem lvíčat Lavičkou

Objeví se na Wimbledonu?

Roddick by udělil dopingovým hříšníkům výjimky na nižších turnajích. Ohledně grandslamů už je ale opatrnější. „Pokud bude menší turnaj z Marie profitovat, nevidím problém. Grandslamy jsou ale úplně něco jiného."

Bude tak letošní Wimbledon se Šarapovovou, nebo bez? Ruska v All England Clubu triumfovala v roce 2004 a v Londýně se těší velké oblibě. „Může zkusit stoupat žebříčkem a pak ani nebude muset potřebovat divokou kartu," navrhuje Murray. „Ale bude záležet na Wimbledonu. Určitě zváží tu nejlepší možnost," dodal s ohledem na reakce fanoušků a soupeřek.

„Když jde o podvod, tak se přece divoké karty neudělují. Pokud se jednalo o nevědomou chybu, je to o něčem jiném," reagovala krajanka Šarapovové Světlana Kuzněcovová. „Je ale grandslamovou šampionkou a bývalou světovou jedničku. Takové hráčky výhody mívají," myslí si zase Simona Halepová.

Tak či onak, návrat potrestané Šarapovové budí pozornost už nyní. A pro organizátory lukrativních podniků ve Stuttgartu, Římě a Madridu, na které dostala divoké karty, je to skvělá reklama.

Kdo by nechtěl mít na svém podniku nejlépe vydělávající sportovkyni světa poslední dekády?

„Už se nemůžu dočkat. Moc se na turnaje těším," nedělá si těžkou hlavu z reakci Šarapovová. Podle svých slov byla dlouhá pauza už tak dost velkým trestem.

Psali jsme: Šarapovová prožila během trestu krušné chvíle. Uvažovala o konci kariéry