Je opravdu rok 2017? Kdo na úvod letošní tenisové sezony čekal drtivý útok mladých ranařů, bude si muset po grandslamovém Australian Open nechat zajít chuť. I když…

Finálové bitvy v podání legendárních sester Williamsových a odvěkých rivalů Federera s Nadalem jsou příjemným osvěžení z let minulých a téměř žádný tenisový fanoušek ani odborník jimi nepohrdne.

Australian Open tak o víkendu prožije takové déja vu.

Čtěte také: Šafářová ovládla českou bitvu o grandslamový titul. Bude světovou dvojkou

V sobotu dojde k osmadvacáté vzájemné bitvě Sereny s Venus, navíc po čtrnácti letech od jejich posledního vzájemného finále v Melbourne. „Vím, že to bude těžký zápas, ale i když je proti vám vaše sestra, musíte se kontrolovat," uvedla už šestatřicetiletá Venus.

Finalisté Australian Open 2017:
Serena Williamsová (35 let, 22 grandslamových titulů)
Venus Williamsová (36 let, 7)
Roger Federer (35 let, 17)
Rafael Nadal (30 let, 14) 

V neděli pak napíší dokonce pětatřicátou kapitolu odvěcí rivalové, respektovaní soupeři a tenisoví velikáni Federer s Nadalem. Dohromady mají na svém kontě 31. grandslamových titulů, ve finále turnaje „Velké čtyřky" se střetnou podeváté (ovšem poprvé od Roland Garros 2011). Šestkrát pozdvihl trofej nad hlavu Nadal.

Skvělý návrat po zranění

Oba někdejší tenisoví králové se přitom dokázali vrátit mezi absolutní špičku po zdravotních problémech. Švýcarský rychlík, který v semifinále vyřadil krajana Stana Wawrinku, laboroval se zraněným kolenem. Španělský toreador Nadal zase svým pětisetovým vítězstvím nad Grigorem Dimitrovem potvrdil, že problémy se zraněným zápěstím jsou definitivně pryč.

Kdo ozdobí svůj návrat dalším triumfem?

Ať dopadne finálová bitva jakkoli, jisté je, že éra Federera s Nadalem zdaleka nekončí. Podle statistik je mírným favoritem Španěl, který na švýcarského elegána vyzrál už třiadvacetkrát, Federer slavil „pouze" jedenáctkrát.

„Momentálně jsem ale strašně unavený a musím se jít vyspat," usmíval se Nadal po epické, téměř pětihodinové bitvě, která skončila až po půlnoci místního času. „Loni jsem sice tvrdě dřel, ale nenapadlo by mě, že si na Australian Open znovu zahraji finále," dodal antukový král, který sezonu ukončil už v říjnu.

Potěšil ho i skvělý comeback Federara. „Fanoušci jsou určitě rádi, vždyť je tenisovou legendou, ne?" odpověděl diplomaticky Nadal. „Toto finále bude velké. Jsem rád, že se nám to podařilo," dodal k očekávané bitvě titánů.

Nepřehlédněte: Serena, nebo Venus? Finále Australian Open oživí „éru Williamsových"

Deset největších tenisových rivalů (bilance vzájemných zápasů):Rafael Nadal - Roger Federer (23:11)
Björn Borg – John McEnroe (7:7)
Novak Djokovič – Andy Murray (25:11)
Pete Sampras – Andre Aggasi (20:14)
Ivan Lendl – John McEnroe (21:15)
Boris Becker – Stefan Edberg (25:10)
John McEnroe – Jimmy Connors (20:14)
Ivan Lendl – Wilander (15:7)
Novak Djokovič – Roger Federer (23:22)
Ivan Lendl – Boris Becker (11:10)