Patří to snad ke každé významnější sportovní disciplíně. Kdo je nejlepší fotbalista/tenista/hokejista (nehodící se škrtněte) všech dob? Pro někoho jsou podobné debaty nepostradatelným kořením života, pro jiné jde o nesmyslné žvásty. Ale ruku na srdce: jen málo fanoušků by se do podobných hádek s gustem nezapojilo.

Česká tenistka Karolína Plíšková.
Cruise mi fandil, smála se Plíšková. Dál půjde za svým snem: Vrátím se silnější

Pelé nebo Maradona (nebo Messi a Ronaldo)? Gretzky či Lemieux? Jordan nebo James? Jistě, je vlastně nemožné kvantifikovat a objektivně posoudit různé historické éry, vývoj disciplín, fyzickou a mentální odolnost hráčů ve zlomových situacích… Přesto se o to stále dokola pokoušíme. Připusťme, že jde o hru. Zábavnou hru.

Kdo by tedy měl obsadit pomyslný trůn v mužském tenise? Kandidáti jsou jasní – Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovič. „Výjimečné je, že všichni tři hrají ve stejné éře a přitom by bylo těžké popřít, že právě oni jsou ti nejlepší v historii,“ poznamenal pro BBC slavný Američan John McEnroe.

Karolína Plíšková se raduje z postupu do finále Wimbledonu.
Tvrdohlavě kráčela vlastní cestou. Spousta lidí už mě odepsala, říká Plíšková

Má pravdu. Zatímco třeba ve fotbale si můžeme jen představovat, jak by dopadlo přímé měření sil mezi Pelém, Maradonou či Messim, „velká tenisová trojka“ už dlouhá léta zvedá diváky ze sedadel vzájemnými souboji. Po letošním Wimbledonu mají všichni tři premianti po dvaceti grandslamových titulech. Kdo z nich je ten největší?

Vliv obrazu v médiích

Za pozornost stojí, že ve vášnivých debatách až dosud dominovala jména Nadala a Federera. Nelze přehlédnout, že mezi fanoušky mimo Srbsko (tam mají samozřejmě jasno) je Djokovič až tím třetím vzadu. Nejde ani tak o jeho nepopiratelné tenisové schopnosti, ale spíš o způsob, jakým je vnímám veřejností.

Vtipálek „Djoker“ zřejmě až příliš často ukazoval i svou odvrácenou tvář: vztek, nezvládnuté emoce, občas poněkud neuvážená „mimosportovní“ vyjádření.

Roger Federer po vyřazení mává fanouškům.
Smutný konec legendy? Federer „doma“ devátý titul nezíská, loučil se kanárem

Zatímco Federer platí za gentlemana každým coulem (byť i on se umí docela negentlemansky čertit) a Nadal je sympaticky skromný dříč, Srbova horká balkánská krev nadělala na jeho pověsti četné šrámy. Není to sice úplně fér, ale taková je doba. Na mediálním obrazu sportovních hvězd záleží.

Co na to říká sám Djokovič? „Mé ego samozřejmě těší, že mě někteří považují za nejlepšího hráče všech dob. Už jen být zahrnut v téhle konverzaci je velká čest. Na druhou stranu se snažím podobným spekulacím nevěnovat moc pozornosti. Soustředím se na to, abych vyhrál co nejvíc grandslamů,“ uvedl během Wimbledonu.

Djokovič tlačí na pilu

A právě grandslamy postupně mění situaci. Djokovič je z trojice konkurentů nejmladší (34 let) a v nejlepší formě. Vyhrává, co se dá, a neprojevuje známky umdlévání. Federer už pravděpodobně 21. titul nepřidá, a Nadal se svým srbským rivalem letos prohrál už i „doma“ na antukovém Roland Garros.

„Djokovič teď hraje lépe než kdykoli předtím. Pokud zůstane zdravý, věřím, že vyhraje alespoň další čtyři nebo pět grandslamů,“ myslí si McEnroe. „Nejde jen o tituly. Jde také o schopnost podat svůj nejlepší výkon pod největším tlakem, a toho je Djokovič schopný víc než dřív.“

Srbský tenista Novak Djokovič
Djokovič znovu ovládl Wimbledon a vyrovnal Federera s Nadalem

Bělehradský uragán klidně může v dohledné době dohnat a předehnat i ženské rekordmanky Margaret Courtovou (24 grandslamových titulů) a Serenu Williamsovou (23). Djokovič rovněž drží rekord v počtu týdnů v pozici světové jedničky (zatím 329) a v neposlední řadě se stal i tenistou, který si na turnajích vydělal nejvíc peněz v historii – 151 876 636 dolarů (3,2 miliardy korun).

„Rafa a Roger jsou legendy našeho sportu a také dva nejdůležitější hráči, kterým jsem v kariéře čelil. Věřím, že ani oni ještě neřekli své poslední slovo,“ povídal Djokovič po nedělním wimbledonském triumfu. Není ale pochyb o tom, že srbská mašina může své dva slovutné konkurenty brzy výrazně předjet.

Zda mu to konečně přinese i obdiv a úctu ze strany těch fanoušků, kteří se dlouhé dny hádají o tom, kdo je největším tenistou všech dob, je ovšem ve hvězdách…