Od zvláštního zpravodaje Deníku

„No co, prohráli jsme čtyřhru. Ale proč by nemělo být veselo," usmívá se srbský číšník. Mezi stoly hrají tři postarší pánové. Když narazí na Čechy, omluví se, že žádnou českou skladbu neznají, ale stejně u stolu spustí „od podlahy".

Parta srbských mladíků mě mezitím přesvědčuje, že nakonec vyhrají Srbové. „Tohle je „otazník", říkám jim s tím, že to snad nemohou myslet vážně. Zamračí se. Ale jen na chvíli. V sobotu večer to v centru žije.

Tomáš Berdych i Radek Štěpánek si po počátečních obavách nakonec po prvních dvou dnech pochvalovali kulisu. Po bouřlivém pátku, kdy rozvášněnou halu musel krotit rozhodčí, který jednou kvůli vyrušování vrátil Štěpánkovi podání, diváci zkrotli. „Myslím si, že chování srbských fanoušků nebylo tak děsivé, jak jsme předpovídali," říkal zatupující kapitán Vladimír Šafařík.

V sobotu občasné vyrušování Berdych ignoroval, hlasitější projevy vůči Štěpánkovi sám hráč trestal tím, že hrál špičkový tenis proti dvojici Nenad Zimonjič a Ilja Bozoljac. „Byl to jeden z našich nejlepších společných výkonů," řekl Štěpánek. A vedení 2:1 na zápasy. Proč soupeř nepostavil Novaka Djokoviče? „Je zajímavé nechávat Ferrari v garáži, ale to je otázka pro ně," glosoval rodák z Karviné. Rýpli si i čeští fanoušci, kterých tu může být mezi 1500 až dvěma tisícovkami: „Srbové by určitě chtěli po prvním setu střídat jako ve fotbale."

Ani Češi nezůstávají pozadu

Zvuk srbských řehtaček se zarývá pod kůži, podobně jako tóny početné a hlasité balkánské dechovky, která obchází halou. Tam, kde visí vlajky s nápisy Prostějov, Týniště nad Orlicí, Bechyně, Dačice, Milevsko, Dolní Bečva, Nivnice, Otín…se Češi nenechávají zahanbit. I oni mají dechovou sekci. I oni umí skákat, dupat, troubit. „Musím uznat, že Češi přinesli do haly opravdový H-L-U-K," stálo v angličtině na twitterovém vzkazu, které se promítají na obrazovkách v hale.

Zbývají dvě hodiny do rozhodující bitvy o třetí bod a před halou vylézají z dodávky fanoušci ze severních Čech. „Budeme je škvařit a rozhodne až Radek v pátém zápase," tipují. Jestli dokáže salátovou mísu vyhrát už Berdych proti Djokovičovi, naleje mi vrchní „u otazníku" prý zadarmo panák rakije.

O název hospody se dlouho vedly spory, až jednou z bezradnosti nebo možná z provokace vyvěsili otazník. Ten tenisový v neděli hráči rozluštili.