Sedmadvacetiletá Cibulková se díky největšímu triumfu v kariéře poprvé posune na páté místo světového žebříčku, z kterého odsune Karolínu Plíškovou.

"Nemám slov. Přijela jsem sem poprvé a vyhrála svůj největší turnaj kariéry. Pamatuji si teď jenom mečbol, jak spadl míček na druhou stranu a pak jsem prožila nejšťastnější moment v životě," uvedla s úsměvem Cibulková.

Do finále vletěla jako uragán. Chvilku klidně nepostála a na Kerberovou, s kterou prohrála po boji v prvním utkání ve skupině, nastoupila agresivně. Rychle vedla 3:0, pak sice soupeřka snížila na 2:3, ale Cibulková získala další podání německé tenistky v šesté hře a do konce první sady už si servis pohlídala.

Ukázala sílu

"Ona je v současnosti nejlépe bránící tenistkou na světě. Věděla jsem, že musím jít do úderů, abych mohla vyhrát, a věděla jsem, že na to mám. Pomohla jsem si forhendem a servis měla výborný," řekla Cibulková. "Od prvního do posledního míčku jsem věděla, že můžu vyhrát. Už večer před finále jsem si promítala v hlavě, co chci dělat. S tím jsem se vzbudila na snídani, od prvního míče šla do zápasu a svou agresivní strategii jsem plnila až do posledního míče," řekla Cibulková.

Druhý set rozhodla Cibulková brejkem na 4:3. Výborně podávala a největší drama přinesl poslední game za stavu 5:4 při jejím servisu. Při prvním mečbolu za stavu 40:15 udělala dvojchybu a při druhém poslala míč z forhendu do autu.

"Sama sebe jsem napínala, měla jsem nervy, ale byl to první moment, co jsem si uvědomila, o co hraju. Stále jsem byla v transu. Myslím, že je to lidské, normální. První mečboly byly těžké. Pak jsem ukázala, že jsem opravdu silná," řekla.

Napodobila Kvitovou

Nervozita byla na Cibulkové patrná, přesto nepolevila v agresivitě a odvrátila brejkbol. Při třetím mečbolu poslala nahraný míč do sítě a pak přežila další brejbol. Až při čtvrté možnosti duel ukončit se k ní přiklonilo štěstí a zápas uzavřela "prasátkem". Zvítězila za hodinu a čtvrt i díky 28 vítězným úderům.

"Jsem zklamaná, ale mám za sebou životní sezonu," řekla Kerberová, letošní vítězka Australian Open a US Open, která hrála i finále Wimbledonu a olympijských her v Riu de Janeiro. "Ona hrála agresivně, od začátku do konce do toho šla. Dala jsem do toho všechno, ale nestačilo to."

Vyhrát Turnaj mistryň hned při své premiéře naposledy dokázala v roce 2011 Petra Kvitová. Za zisk Trofeje Billie Jean Kingové si bratislavská rodačka vydělala 2,054 milionu dolarů, v přepočtu přes 50 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: Šafářová titul z Turnaje mistryň nemá, finále patřilo olympijským vítězkám

Turnaj mistryň v Singapuru (tvrdý povrch, dotace 7 milionů dolarů):

Dvouhra - finále: Cibulková (7-SR) - Kerberová (1-Něm.) 6:3, 6:4.

Čtyřhra - finále: Makarovová, Vesninová (4-Rus.) - Šafářová, Matteková-Sandsová (3-ČR/USA) 7:6 (7:5), 6:3.