Andrej Rubljov je milovníkem basketbalu a boxu, tvoří elektronickou hudbu, fandí fotbalové Barceloně, kromě ruštiny mluví plynně anglicky a španělsky, na loňské olympiádě v Tokiu získal zlato ve smíšené čtyřhře a momentálně je osmým hráčem světa.

A nesmí startovat na letošním Wimbledonu.

Týká se ho zákaz, ke kterému sáhli představitelé All England Clubu kvůli krvavé ruské invazi na Ukrajinu. Kromě Rubljova se na voňavém londýnském pažitu nepředstaví třeba Daniil Medveděv, světová dvojka, či Aryna Sabalenková, čtyřka na žebříčku WTA.

Novak Djokovič po svém šestém triumfu na Wimbledonu.
Vyloučení Rusů z Wimbledonu? Šílené, řekl Djokovič. Navrátilové to rve srdce

„Důvody, které uvádějí, nedávají žádný smysl, jsou nelogické,“ rozzlobil se čtyřiadvacetiletý Rubljov na turnaji v Bělehradě, když vyřadil českého tenistu Jiřího Lehečku. „To, co se teď děje, je naprostá diskriminace,“ myslí si moskevský rodák.

Podněcování nesnášenlivosti?

Tenisové organizace ATP a WTA zatím nechávaly Rusy (a Bělorusy) volně hrát, jen jim u jména smazali státní vlaječku. Jenže grandslamy mají vlastní pořadatele a ti se mohou rozhodnout jinak. Právě to udělali šéfové Wimbledonu. Podle nich jde o jasnou zprávu, že nebudou nijak podporovat ruskou agresi.

Tenisový svět je v tomhle ohledu rozpolcený. Řada hráčů a hráček sice jednoznačně odsuzuje zločiny Putinova režimu na Ukrajině, ale přenášení trestu na Medveděva, Rubljova a spol. u nich vyvolává rozpaky.

Tyčkařka Jelena Isinbajevová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Jak nadčlověk Putin využívá známé sportovce. Ozvat se proti režimu chce odvahu

„Takové destruktivní kroky v žádném případě nepřispějí k řešení konfliktu, ale pouze podněcují nenávist a netoleranci na základě národnosti,“ dodal roztrpčený Rubljov.

Šokující změna v chování

Na stranu kritiků wimbledonské klatby se už přidal třeba Novak Djokovič, podle kterého jde „šílené“ rozhodnutí. Nesouhlasí s tím ani Martina Navrátilová, která rozhodně nepatří k obdivovatelkám Vladimira Putina. „Pro hráče je to zničující,“ řekla. Podobně se vyjádřila další legenda Billie Jean Kingová, zakladatelka WTA.

Plošný zákaz se ostatně nelíbí například ani ukrajinské tenistce Elině Svitolinové. „Myslím, že ruští tenisté by měli mít šanci. Když se jasně vyjádří proti své vládě, kterou třeba ani nevolili, tak by měli hrát. Musí ale promluvit a ukázat, že jsou s námi a se zbytkem světa,“ myslí si Svitolinová.

Bývalý ukrajinský tenista Serhij Stachovskij.
Za rodnou vlast. Ukrajinští tenisté vyměnili raketu za zbraň a chrání své domovy

Tu však zároveň mrzí, že od ruských kolegů a kolegyň slýchá leda obecné protiválečné proklamace. O konkrétní osudy Ukrajinců postižených ruskou agresí se prý moc nezajímají.

„Mohla bych spočítat na prstech jedné ruky hráče a hráčky z Ruska nebo Běloruska, kteří za mnou přišli a zeptali se, jak se mám, jak se daří mé rodině, jestli jsou doma všichni v pořádku. Z jejich chování je mi smutno. Vídáme se přece týden co týden, takže je šokující vidět tu náhlou změnu v chování,“ dodala bývalá světová trojka.