"Je bláznivé, že jsem mohla hrát zase grandslamové finále," zhodnotila Kvitová svůj postup do finále Australian Open. 

Dobře věděla, co říká. Při přepadení koncem roku 2016 utrpěla vážné zranění ruky a musela okamžitě podstoupit operaci, po níž nebylo vůbec jisté, že se někdy ještě objeví na kurtech. Natož aby si znovu zahrála grandslamové finále.

Kvitová se však vrátila a po dvou triumfech ve Wimbledonu z let 2011 a 2014 měla nadosah třetí grandslamový titul v kariéře. A navíc poprvé v životě i post světové jedničky. Turnaj v Melbourne ji našel ve skvělé formě, poprvé ztratila set až ve finále s vítězkou US Open Naomi Ósakaovou. Japonka nakonec vyhrála i rozhodující třetí sadu a pomyslný tenisový trůn patří v jednadvaceti letech právě jí. Kvitová je těsně za ní druhá, poprvé od přelomu let 2011 a 2012.

"Je pro mě ctí držet i tuhle cenu a všem děkuji za pomoc, přátelům a rodině u nás doma," řekla česká tenistka poté, co převzala trofej pro poraženou finalistku, a pogratulovala vítězce. "Dobrá práce, Naomi. Hrála jsi skvěle a gratuluju i k postu světové jedničky," vysekla soupeřce poklonu.

Slova uznání Ósakaové

Nezapomněla ani na slova díků. Ta směřovala do míst, kde seděl její tým. "Děkuji, že jste se mnou vydrželi, i když jsem nevěděla, jestli ještě budu držet raketu v ruce. Podporujete mě a jste vždy pozitivní, což není vždy úplně jednoduché. Moc díky," poděkovala jak kouči Jiřímu Vaňkovi, tak kondičnímu trenérovi Davidu Vydrovi. "Snad vydržím zdravá a uvidíme se za rok," vyjádřila přání.

Ósakaová i přes finálové vítězství zůstala pokorná a pro zkušenější soupeřku měla jen slova uznání. "Máš toho tolik za sebou. Bylo ctí s tebou hrát grandslamové finále," sklonila se před Kvitovou. "Děkuji svému týmu, bez vás bych to nezvládla. Četla jsem si poznámky, ale zapomněla jsem, co jsem chtěla říct. Tak všem děkuju. Bylo skvělé hrát finále," uvedla Japonka, které po druhém grandslamovém titulu v životě došla slova.