A také se jim náramně vydařil turnaj v Indian Wells, luxusně dotovaný „pátý grandslam“ a jedno z nejprestižnějších dostaveníček v sezoně. Naomi Ósakaová a Darja Kasatkinová. Seznamte se s novou vlnou.

„Chtěla bych Dashe poděkovat, je to super milá holka a skvělá protihráčka. Jsem si jistá, že spolu sehrajeme ještě spoustu finálových zápasů,“ řekla Ósakaová po svém finálovém triumfu nad Kasatkinovou.

Barbora Strýcová.
Strýcová s Tchajwankou Sie Šu-Wej ovládla čtyřhru v Indian Wells

V Indian Wells vypálily rybník všem zkušenějším favoritkám a ukázaly, že o slovo se poměrně důrazně hlásí mladí.

„Myslím, že jejich účast ve finále je velké osvěžení. Obě jsou výborné hráčky, na které je radost se dívat. Darja má výjimečný cit pro míček a občas zahraje skutečně bláznivé údery. Naomi má zase ohromnou sílu a neuvěřitelný talent,“ dal se slyšet Sasha Bajin, kouč Ósakaové.

Ukázaly, co dovedou

Exoticky vyhlížející nečekaná vítězka z Indian Wells reprezentuje Japonsko (narodila se ostatně v Ósace), její otec je ale původem Haiťan a ona sama od tří let žije a trénuje na Floridě a má i americké občanství.

Na svém životním turnaji vyřadila bývalé světové jedničky Karolínu Plíškovou a Marii Šarapovovou, stejně jako současnou hráčku číslo jedna Simonu Halepovou.

Davis Cup: Česko - Francie.
Lístky na Davis Cup v Ostravě proti Izraeli jsou již v prodeji

A Kasatkinová? Ta si v kalifornské poušti poradila hned se čtyřmi grandslamovými šampionkami Sloane Stephensovou, Caroline Wozniackou, Angelique Kerberovou a také s Venus Williamsovou. Slavnou americkou veteránku vyřadila v dramatické semifinálové bitvě. „Ukázaly jsme, že přicházíme,“ usmívala se mladá Ruska po postupu do finále a měla na mysli jak sebe, tak svou kamarádku a častou tréninkovou parťačku Ósakaovou.

Bylo to poprvé od roku 2001, kdy se ve finále v Indian Wells utkaly dvě tenistky pod jednadvacet let.

Leckoho to zaskočilo, ale o jejich masivním talentu se ví už dlouho. Vždyť Kasatkinová se ve světovém žebříčku posunula už na jedenáctou příčku (Ósakaová je po triumfu na 22. místě, i to je její dosavadní maximum).

„Asi nemohu říct, že se zrodila nová šampionka, ostatně Darja titul nakonec nezískala. Ale v posledních týdnech něco zapadlo do sebe a po tom, co tady Darja předvedla, ostatní se můžou začít bát,“ podotkl Philippe Dehaes, nový trenér ruské hvězdičky.

Budoucí jednička?

Kasatkinová pochází z Togliatti, centra ruského automobilového průmyslu. Její otec hrával lední hokej, matka se věnovala atletice. V posledních letech Kasatkinová spolupracovala se slovenským koučem Vladimírem Pláteníkem a ze čtvrté stovky žebříčku se vypracovala mezi elitu.

Ve finále v Indian Wells měla roli favoritky, na silovější Ósakaovou ale nestačila. I tak ale v plné kráse předvedla, proč ji mnozí považují za budoucí světovou jedničku. Způsob, jakým třeba ve čtvrtfinále zametla s Kerberovou, byl dechberoucí.

„Dřív jsem bývala hodně nervózní, když jsme měla hrát na velkých turnajích proti výborným hráčkám. Ale průběžně jsem sbírala zkušenosti a zvykla jsem si na to,“ vyprávěla Kasatkinová, která nedávno hrála také finále turnaje v Dubaji.

Ósakaová v Indian Wells kromě trofeje získala také víc než 1 300 000 dolarů tolik si nevydělala v celé dosavadní kariéře dohromady. Životní úspěch by chtěla potvrdit také tento týden na turnaji v Miami. Ale pozor v dnešním prvním kole se proti ní postaví Serena Williamsová.

Ukáže americké legendě, co dokáže nová vlna ženského tenisu?

Trenér Karel Jarolím na tréninku reprezentace
Nové letadlo, jiný program. Odlet fotbalistů provázely problémy