Díky zisku třetího pařížského titulu v kariéře se šestatřicetiletý Djokovič v pondělním vydání světového žebříčku vrátí zpět na první místo. Z tenisového trůnu sesadí Španěla Carlose Alcaraze, kterého v Paříži vyřadil v semifinále. V nedělním přímém boji o vzácný artefakt pak z pozice jednoznačného favorita přehrál i norského protivníka Caspera Ruuda, jemuž nedaroval ani jeden set.

Karolína Muchová ve finále French Open
Muchová byla kousek od senzace. Ve finále French Open ale padla se Šwiatekovou

Do historie se navíc Djokovič zapsal i v dalších historických statistikách. Ve věku 36 let a 20 dní překonal čtrnáctinásobného pařížského šampiona Nadala i jako nejstarší vítěz Roland Garros. Jako první v historii rovněž dokázal vyhrát každý ze čtyř grandslamových turnajů alespoň třikrát.

Ruud: Jsi inspirací pro nás všechny 

„Další den, kdy jsi přepsal tenisovou historii. Je opravdu těžké popsat, jakou jsi inspirací pro nás všechny. Jsem šťastný, že jsem ten první, který ti může poblahopřát,“ vzkázal Ruud Djokovičovi v rozhovoru po zápase.

V duelu se čtyřiadvacetiletým Ruudem přitom Djokovič v prvním setu musel dohánět ztrátu. S odvážně hrajícím soupeřem prohrával 0:3, od stavu 1:4 ale zavelel k obratu. Set dotáhl do tie-breaku, který vyhrál jednoznačně 7:1. Pohodu si přenesl i do druhé sady, rychle se ujal vedení 3:0 a náskok brejku udržel.

Srbský tenista Novak Djokovič
Kontroverzní Djokovič. Srbský tenista napsal na kameru vzkaz, pobouřil Kosovo

Vyrovnanou třetí sadu pak rozhodl Djokovič v koncovce. V jedenáctém gamu získal čistou hrou Ruudovo podání a při svém servisu pak proměnil po třech hodinách a 16 minutách hry druhý mečbol v utkání. „Vyhrát 23. grandslamovou trofej v Paříži je opravdu speciální moment,“ přiznal dojatý Srb.

„Hrát na kurtu Philippa Chatriera je vždycky svátek, není to jednoduché a o to šťastnější jsem, že se mi tady podařilo zvítězit,“ dodal a vzápětí si vyslechl hlasitý a zasloužený aplaus francouzského publika.

Djokovič tak po vítězství na Australian Open uzmul i druhou grandslamovou trofej sezony a stále živí ambice na zisk všech čtyř majorů v jednom kalendářním roce. „Grand Slam? Čtyři největší turnaje, které v našem sportu pořádáme. Každý hráč sní o tom, že bude na této scéně a alespoň jednou v kariéře vyhraje tuto trofej. A já měl v životě to štěstí, že jsem jej vyhrál 23krát. Je to neuvěřitelný pocit,“ přiznal rodák z Bělehradu.

S gratulací přispěchal i Nadal 

S rychlou zdravicí přispěchal rovněž španělský král antuky Rafael Nadal, jenž se po dnešním triumfu Djokoviče zařadil na druhé místo historické tabulky právě za sbrského rivala. „Velká gratulace k tomuto úžasnému úspěchu,“ napsal na svůj twitterový účet.