Fenomenální Srb totiž odstoupil z funkce předsedy hráčské rady ATP a místo toho založil zcela novou organizaci Professional Tennis Players Assosiation (PTPA). Spolu s Djokovičem rezignoval na své místo v radě také Kanaďan Vasek Pospisil. Jejich cíl? Poskytnout hráčům nezávislou samosprávu, která má reagovat na jejich potřeby a strasti.

„Ukázalo se, že je pro mě jako pro člena současné struktury ATP velmi obtížné, ne-li nemožné, mít jakýkoli významnější vliv na zásadní rozhodnutí,“ uvedl k tomu Pospisil. Djokovič se k věci zatím moc nevyjadřuje, dá se ale předpokládat, že s tímto názorem souhlasí. A to právě přijde řadě expertů hodně zvláštní: že by „Djoker“ v ATP neměl vliv? Vážně?

Rozkolem k jednotě?

„Podle mě to je sebevražedné rozhodnutí,“ řekl o založení PTPA Donald Dell webu tennis.com. Právě Dell patřil začátkem 70. let k zakladatelům ATP a je považován za jednoho z otců moderního sportovního marketingu (zastupoval třeba Ivana Lendla či Jimmyho Connorse). „Vždyť nemají Federera, Nadala a většinu hráčů z první dvacítky. Navíc tvrdí, že chtějí dál hrát na turnajích ATP Tour,“ podivuje se Dell.

Cíle nové Djokovičovy organizace skutečně zůstávají poněkud zastřené. Tím, že opustí místa v hráčské radě ATP, jen uvolní prostor ředitelům turnajů, se kterými se tenisté dlouhodobě handrkují o rozdělení finančních zisků. Nepřesvědčivě působí rovněž tvrzení srbského tenisty, že PTPA nemá za úkol rozdělovat: „Nevyzýváme k bojkotům, nezakládáme novou soutěžní tour.“

Jeho slavní kolegové (a rivalové) Rafael Nadal a Roger Federer jsou totiž přesvědčeni o opaku. „Žijeme v nejistých a těžkých časech, proto jsem přesvědčený, že bychom měli být jednotní. To je nejlepší cesta vpřed,“ uvedl Federer a podobně se vyjádřil i Nadal. Je jasné, že bez těchto „těžkotonážních“ jmen bude vliv nové organizace minimální.

Palácový převrat

Na druhou stranu není tajemstvím, že řada tenistů je skutečně nespokojena s tím, jak vedení ATP komunikuje. „Hodně věcí nás zklamalo,“ řekl třeba Milos Raonic.

Nový šéf ATP Andrea Gaudenzi (úřaduje od letošního ledna) ovšem neměl moc času, jak uskutečnit slíbené reformy. Za koronavirovou neplechu, která rozmetala všechny plány, nemůže. A pro zajímavost: Gaudenzi ve funkci nahradil protřelého manažera Chrise Kermodeho, který měl vleklé neshody právě s Djokovičem (podle ESPN se prý dokonce jednalo o „palácový převrat“ dirigovaný ambiciózním Srbem).

Otazníků je tedy víc než dost. Když už zakládat novou organizaci, proč nechávat stranou ženský tenis? A jaká je reálná podpora PTPA mezi hráči? Je to celé omyl, nebo Djokovič a lidé okolo něj rozjeli rafinovanou mocenskou hru?