V letošní sezoně jenom potvrdil, že nálepka grandslamového krále mu patří naprosto zaslouženě. Nejlepší hráč v historii tenisu? Ano, i v této debatě začíná být poměrně jasno. Srb Novak Djokovič suverénně ovládl hned tři podniky v rámci turnajů velké čtyřky a svůj veleúspěšný rok ještě vyšperkoval návratem na post světové jedničky.

Novak Djokovič s trofejí pro vítěze US Open.
Co tady ještě děláš, Novaku? Soupeři šílí, ale Djokovič nemá v úmyslu zpomalit

Šestatřicetiletý rodák z Bělehradu, jenž už si profesionálním tenisem vydělal přes čtyři miliardy korun, však nezapomněl ani na své kolegy z branže, jimž v nedávném rozhovoru pro ESPN vyjádřil velkou podporu. Konkrétně v oblasti finančního zabezpečení, které je dle držitele 24 grandslamových vavřínů na velice bídné úrovni. 

„Je naprostým selháním našeho sportu, že si méně než 500 hráčů dokáže vydělat na své živobytí,“ pronesl Djokovič, jeden ze spoluzakladatelů Asociace profesionálních tenistů PTPA.

Nikam jsme se neposunuli, mrzí Djokoviče

Aktuální lídr žebříčku ATP si tak při rozhovoru velice rychle vzpomněl i na své začátky, kdy se potýkal s velice podobnými problémy. „Byl jsem v jejich kůži, takže chápu ten boj. Naprosto rozumím potížím s placením veškerých nákladů. Pokud nemáte žádnou podporu federace, což 90 procent hráčů nemá, je to velmi těžké,“ dodal s povzdechem.

Tenista Jiří Lehečka v reprezentačním dresu
Česká jízda v Davis Cupu? Chtěl jsem si zahrát i s Djokovičem, přiznává Lehečka

Grandslamový rekordman Djokovič posléze nabídl pro příklad srovnání finančních odměn tenistů a hvězd basketbalové NBA, jíž královský sport nemá šanci konkurovat. „Když jste v týmovém sportu, máte garantovaný plat, trenéry a oblečení. Vše máte zajištěné. Naopak v tenise nejsou jisté zisky a hráči si navíc musí platit kompletně celý tým, včetně cestování,“ pokračoval odhodlaně.

„Co k tomu dodat. Je pro mě absolutně nelogické, že jsme se v tomto směru za posledních dvacet let neposunuli. Pro náš sport je to neúspěch. Nyní mám ovšem vliv, mám moc a chci bojovat za lepší podmínky tenistů,“ zakončil Djokovič, jenž má ze své pozice v PTPA poměrně velké slovo.

Velké podpory se srbské legendě dostalo i od aktuální světové sedmičky a finalistky letošního Wimbledonu Uns Džábirové, jež razantně zareagovala na jeho nedávný rozhovor. „Přesně tak, jak řekl Novak. Tenis je jeden z nejsledovanějších sportů na světě a jenom pár hráčů se jím dokáže skutečně uživit,“ řekla s údivem tuniská hvězdička. 

Otázkou ovšem zůstává, zda toto neutichající snažení tenisové ikony bude mít vůbec nějaký efekt. Podobné diskuse se totiž v tenisovém rybníčku vedou už nějaký ten pátek. Bez výsledků.