V záři reflektorů ho neuvidíte, nerozdává jeden rozhovor za druhým, jen občas se mihne na televizní obrazovce při povzbuzování. Ale také on má zásluhu na letošním největším úspěchů českých tenistek a tenistů v historii. Dlouholetý člen daviscupového a fedcupového týmu Richard Šodek se stará o to nejdůležitější o rakety. Je vrchním vyplétačem.

„Moc jsem toho nenaspal, ale stálo to za to. Nejprve oslavy s holkami a teď, po dvou týdnech, s kluky. Byl to nezapomenutelný zážitek," říká Richard Šodek, kterému prošly pod rukama během více než dvaceti let tisíce raket.

Fantastický rok českého tenisu dovršili v neděli daviscupoví reprezentanti, kteří vyhráli po 32 letech tzv. salátovou mísu. Navázali tak na dva týdny starý triumf fedcupových reprezentantek. U obou úspěchů jste byl. Jak jste si užil oslavy?

Bylo to nádherné, jak u holek, tak u kluků. Jsme malá země, s nějakými deseti miliony obyvateli, přesto jsme dosáhli během čtrnácti dnů na dva tenisové vrcholy v nejprestižnější soutěži družstev na světě. Vnímám to jako historický úspěch, který už se nemusí nikdy opakovat, i když bych byl rád, kdyby se nám to ještě aspoň jednou podařilo.

Oslavy byly jistě bujaré, také vzhledem k tomu, že vlastně skončila sezona a hráčkám a hráčům nastal čas zaslouženého volna…

V obou případech se hrálo v Praze, slavilo se proto ve stejném podniku kousek od hotelu. U holek to bylo pochopitelně o něco lehčí, ale radost a nadšení byly stejné. S kluky jsme to táhli až do páté hodiny ranní. Taky proto, že to byl v neděli náročný den, hrály se dlouhé zápasy. Vždyť oficiální večeře začínala až někdy v půl dvanácté a končila kolem druhé.

Kdo měl největší slinu a tahal to až do pověstného „barového finále"?

Bylo milé, že za námi přišli nad ránem i Španělé a oslavili finálovou porážku. Jsou to všichni moc fajn kluci. Co jsem zaslechl, tak někteří nasávali ještě v sedm ráno. Ale to už z našeho českého týmu nebyl v podniku nikdo. Druhý den totiž bylo na programu ještě oficiální focení. Už v deset dopoledne.

Kam jste to dotáhl s alkoholem vy, co jste pil?

Odcházel jsem v těch pět. Nejsem žádný pivař a ani s tvrdým si úplně nerozumím. Takže jsem si dopřával hlavně víno a samozřejmě šampus, a to přímo z krásné a vítězné mísy. To jsem si nemohl nechat ujít.

Je obdivuhodné, že jste tak dlouho vydržel. Celý týden a hlavně víkend, kdy se hrálo, musel být velmi náročný…

Byl. Ptal se mě na to pak i Ivan Lendl, jak jsem to zvládal. Během týdne jsem klukům vypletl asi sto dvacet raket, jen od pátku do neděle, kdy se hrálo, okolo padesáti. A když si vezmete, že vyplést jednu raketu mi trvá od deseti do patnácti minut, vyjde vám hodně zajímavé číslo. Jestli dobře počítám, vychází to na celý jeden den. Taky proto jsem jen v neděli vypil asi dvacet káv. Moc jsem toho nenaspal, ale stálo to za to. Nejprve oslavy s holkami a teď, po dvou týdnech, s kluky. Byl to nezapomenutelný zážitek.

Po rozhodující bitvě jste běžel za Radkem Štěpánkem, hrdinou večera. Vypadalo to, že jste v té euforii zapomněl na bolavou achilovku…

Na to v tu chvíli člověk vůbec nemyslí. Letěl jsem tam jako při nějakém závodě, ale trochu jsem pajdal. Omezení muselo být znát. Dorazil jsem tam až jako čtvrtý pátý. Pokud si to dobře vybavuju, první byl u Radka kapitán Jarda Navrátil.

Co se vám vlastně stalo? Fanoušci vás mohli vídat ještě při zápasech Fed Cupu s berlemi…

Shodou okolností na začátku dubna, tři dny před čtvrtfinále Davis Cupu se Srbskem, jsem byl přemluven, abych si šel zahrát badminton. No a při jedné z výměn mi praskla achilovka. Naštěstí se to rychle hojí, doktoři se o mě skvěle starají, rehabilitutuji nad plán. Brzy to bude v pohodě.

Během posledního pátého zápasu Radka Štěpánka s Nicólasem Almagrem nebyl náš hráč spokojený s výpletem. V čem byl problém?

V průběhu toho zápasu si nechal dodatečně vyplést ještě dvě rakety navíc. Ono všechno to ale bylo o tom, že byl Radek nervózní. Všichni totiž čekali, že třetí vítězný bod už udělá před ním Tomáš (Berdych). Sám Radek mi to po zápase potvrdil, že nebyl problém ve výpletu, ale v jeho hlavě. Měl připraveny rakety s třemi rozdílnými výplety na různou váhu. Po zápase jsem to ještě kontroloval, mám na to speciální elektronický přístroj, a požadovaná váha seděla. Nakonec to ale perfektně zvládl, vyhrál a mohlo se slavit.

O vás je známo, že se také staráte o veškerou hudbu, která se rozléhá šatnou. Co kluky nabíjí a dostává do pohody?

Tak při nástupu se už tradičně pouští pecka z filmu Rocky. Nechybí ani Divokej Bill. Letošní novinkou byly skladby od Foo Fighters, které chytly Berďu. Ty má fakt rád, takže nesmí chybět. Třeba takové Best of You, ale i další songy. Radkovi se teď nejvíce líbí titulní píseň k nejnovější bondovce Skyfall od Adele. V šatně trávím hodně času, takže to mám pod palcem. Jsem dobře vybavený. Jedna aparatura byla v první šatně, kde jsem vyplétal, ta druhá v další, kde chodili kluci na masáže. Jsem prostě takový týmový rockžokej. A baví mě to. Je to velká zábava.

V noci se vám musí občas zdát o tom, jako stojíte u stroje a vyplétáte rakety. Dal jste si aspoň na chvíli odpočinek?

Jo. Vracel jsem se už v pondělí, protože jsem měl v Ostravě lístky na Stinga. Večerní koncert jsem si vychutnal. Jen jsem se usadil a poslouchal. Od úterka ale už zase makám. Přivezli mi asi třicet raket od Petry Kvitové, Lucky Šafářové a Lukáše Rosola, které musím v krátkém termínu připravit. Takže žádné flákání. Přiznávám, že se už moc těším na Vánoce.