Dvaatřicetiletý rodák z Basileje totiž útočí na už osmý titul z grandslamového Londýna. Neuvěřitelné, že? Federer získal sedm ze svých sedmnácti grandslamových titulů právě na britské půdě. V případě osmého by se stal wimbledonským rekordmanem v Open éře (se sedmi vavříny se zatím o prvenství dělí s Američanem Petem Samprasem).

"Vyhrát Wimbledon pro mě vždy moc znamená. Pokaždé, když tady vstoupím na kurt, cítím se neuvěřitelně hrdý. Vím, že tady už před sebou nemám dalších deset let, takže si tohle finále chci maximálně užít," řekl Federer po semifinále.

První vítězství ve Wimbledonu získal Federer před jedenácti lety v roce 2003 a další přidal v letech, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 a naposledy 2012. "Ten první byl splněný sen a je neskutečné, že jsem pak byl tak úspěšný," usmál se.

V Londýně si Federer zahraje už deváté finále, což je rovněž rekord. V boji o titul podlehl jen v roce 2008 v pětisetové bitvě Španělovi Rafaelu Nadalovi.

Djokovič je letos nejvýše nasazený a Wimbledon vyhrál v roce 2011. Zahraje si své čtrnácté grandslamové finále, ale pět z posledních šesti prohrál. "Mám hodně důvodů, proč zase konečně vyhrát. Dodá mi to hodně sebedůvěry," řekl.

Naposledy prohrál finále grandslamu na nedávném Roland Garros s Nadalem. "Nechci, aby to vyznělo, že hrát finále je málo. Je to obrovský výsledek, který není zadarmo, ale já vím, že chci vyhrát. To je můj hlavní cíl," řekl bělehradský rodák. "Doufám, že vyhraju a začnu novou grandslamovou vítěznou sérii."

Vítěz dvouhry mužů si stejně jako v případě tenistek vydělá 1,76 milionu liber, v přepočtu 60,9 milionu korun. Kdo by měl kralovat dle vzájemné bilance? Těžko říct. S Djokovičem se Federer střetne už po pětatřicáté, docela vyrovnané "head to head" vede Švýcar 18:16. V jediném utkání ve Wimbledonu předloni uspěl Švýcar.