Pracovitý a houževnatý dříč s nesmírně silnou vůlí. Chladnokrevný a cílevědomý ranař. Tenista vymykající se průměru obdivuhodnou konzistentností výsledků. Zkrátka a dobře: „pan Spolehlivý“.

Přibližně takhle se v posledních dnech mluvilo o Tomáši Berdychovi, který se o víkendu na londýnském Turnaji mistrů oficiálně rozloučil s tenisovou kariérou. Po sedmnácti letech opouští kolotoč turnajů ATP jako jeden z nejoceňovanějších hráčů své generace a rozhodně nejlepší český tenista moderní doby.

Tomáš Berdych - Infografika„Je čas jít dál,“ řekl čtyřiatřicetiletý Berdych, jehož v poslední době výrazně limitovaly zdravotní trable. Začátkem letošního roku se ještě jednou pokusil o comeback (hned v lednu málem získal titul v Kataru), nakonec si ale musel přiznat, že je konec. „Celé ty roky jsem byl v jednom kole a teď si zasloužím oddech,“ dodal.

Vyhrál 13 turnajů, dlouhé roky zářil v první desítce žebříčku, má dva daviscupové tituly, vydělal si stovky milionů korun. Jistě, nevyhrál žádný grandslam (nejblíže byl v roce 2010 ve Wimbledonu), v éře bohatýrského tria Federer, Nadal, Djokovič to měl ovšem extrémně těžké.

Žádný showman

Co je ale trochu zvláštní: v Česku má spousta fanoušků k Berdychovi poněkud vlažný vztah. Leckdo mu třeba vyčítal ukončení reprezentační kariéry, přitom na Davis Cup velmi dlouho pravidelně jezdil jako jeden z mála tenistů světové špičky. Další ho zase měli za rezervovaného introverta, kterému prý k velkým triumfům scházela kapka ohnivější krve.

Faktem je, že Berdych nepatřil k bezprostředním showmanům. „Nikdy nebyl typ hráče jako Radek Štěpánek, který byl takový impulzivnější, zatímco Tomáš studenější, což byl možná důvod, proč kolem něj lidi tolik nevyšilovali,“ řekl Vladislav Šavrda, šéf klubu I. ČLTK Praha.

Neposkytoval moc často (a rád) rozhovory, na tiskových konferencích se občas kabonil. Když dostal od novinářů otázku, kterou pokládal za hloupou, dal svůj názor dost jasně najevo.

Čas na odpočinek

Hlavní však je to, co předváděl na kurtech. Jeho už zmíněná konzistentnost skoro bere dech: udržet se tak dlouho v absolutní špičce, navíc s protivníky v podobě „velké trojky“, je těžko docenitelný výkon.

„Měl smůlu, že hrál v době tří supermanů, jinak by nějaký grandslam asi vyhrál. Je třeba také vyzdvihnout, že sedm roků držel první desítku, což moc tenistů v současnosti říct nemůže,“ podotkl tenisový trenér Miroslav Štencl.

A co teď Berdych plánuje? „Teď je plán žádný plán nemít,“ usmál se loučící se tenista. Hráč, na kterého byl spoleh.