Zabrzdí ústup ze slávy? Udrží se na vrcholu? Tyhle otázky se poslední roky stupňují. Petra Kvitová je ale rázně odráží. I po třicítce má na absolutní špičku.

Od roku 2011 pokaždé získala v sezoně aspoň jeden titul (kromě „covidového“ roku 2020). Letos vybojovala v Miami jubilejní třicátou trofej. Na „tisícovkovém“ turnaji triumfovala po pěti letech a vrátila se do TOP 10. Jako by se zastavil čas.

Jiří Lehečka
Lehečka prolomil smůlu. Kopanec směrem vzhůru, radoval se po výhře v Paříži

„Během kariéry jsem měla období, kdy jsem si občas říkala, jestli tam ta lvice ještě je, nebo už není. Ukázala jsem, že na to pořád mám,“ popisovala Kvitová, která se v 33 letech stala nejstarší šampionkou floridského turnaje od vítězství legendární Sereny Williamsové v roce 2015. „Je těžké čelit mladým holkám. A taky únavné. I ve svém věku ale můžu vyhrát velký turnaj. Stále můžu soutěžit s těmi nejlepšími. Hodně to pro mě znamená.“

Kvitová šla na antuku s nadějí. Jenže jak už to bývá, opotřebované tělo vypovědělo službu. Kvůli bolavé noze vypadla na grandslamu v Paříži už v prvním kole. „Trvalo dlouho, než jsem se dala po Miami dohromady. Ale ten titul za to stál,“ přiznala po vyřazení od Elisabetty Cocciarettové.

Třicátnice ve světové špičceTřicátnice ve světové špičceZdroj: Deník

Tak rychle vypadla na Roland Garros jen v roce 2010. Paříž ale není její oblíbené město. Dvojnásobná wimbledonská vítězka už vyhlíží přechod na trávu. „Jsem ráda, že je antuka za mnou, těším se na trávu,“ řekla světová desítka, která překonala zranění z roku 2017, kdy ji zloděj pořezal ruku.

Plíšková se vydrápala zpátky

Ani bývalá světová jednička Karolína Plíšková si věk nepřipouští, třebaže v rankingu je ze starších hráček výše už jen Kvitová. Jednatřicetiletá ranařka na rozdíl od krajanky čeká na turnajový úspěch už třetím rokem. Naposledy vyhrála v roce 2020 v Brisbane.

Finalistka Wimbledonu 2021 a US Open 2016 ještě přede dvěma lety figurovala na třetím místě žebříčku. Pak si zlomila ruku a poprvé za deset let vynechala grandslam. Plíšková se loňskou sezonou kvůli zranění protrápila, ovšem dokázala se vydrápat zpátky. Teď jí patří šestnácté místo na světě.

Markéta Vondroušová
Vondroušová se vrátila do Paříže vítězně. Postupuje i Lehečka, Plíšková vypadla

V Paříži dojela na těžký los, kdy ji vyřadila jiná třicátnice Sloane Stephensová. „Poslední týdny jsem měla problémy s kolenem. Zbrzdila jsem se. Teď je ale přede mnou lepší část sezony,“ těší se majitelka šestnácti titulů. Třeba se ještě dočká toho nejcennějšího z majoru.