Dvojnásobná wimbledonská šampionka Kvitová se vrátí díky triumfu ve světovém žebříčku do elitní světové desítky. O deset let mladší Rybakinová nevyužila šanci získat po Indian Wells takzvaný Sunshine Double a zůstane tak i nadále sedmá. S Kvitovou navíc prohrála i druhý letošní duel, v lednu nestačila na českou tenistku také na turnaji v Adelaide.

Centrální kurt ve Wimbledonu. Ilustrační foto.
Zelená pro ruské tenisty. Na Wimbledonu mohou hrát pod neutrální vlajkou

Kvitová postoupila do finále v Miami jako třetí nejstarší hráčka v historii po Chris Evertové a Sereně Williamsové. V rozhodujícím duelu akce kategorie WTA 1000 byla potřinácté, v Miami však ve finále debutovala. Utkání dokonce sledoval z hlediště i bývalý boxerský šampion Mike Tyson.

Kvitová odvrátila pět setbolů

Svěřenkyně trenéra Jiřího Vaňka měla první set utkání dobře rozehraný. V úvodní hře sice nevyužila dva nabídnuté brejkboly, nadále se ale opírala o kvalitní servis a v deváté hře se jí už podařilo na třetí pokus získat kýžený brejk. Za stavu 5:4 na gemy však set nedopodávala.

V dramatickém tiebreaku první sady Kvitová odvrátila hned pět setbolů a za stavu 14:14 si vypracovala minibrejk při vlastním servisu. Ten využila a ujala se po 66 minutách vedení 1:0. Za to Rybakinová prohrála první z osmi letošních zkrácených her a v úvodním setu jí nepomohlo ani deset es.

Česká tenistka Petra Kvitová v semifinále turnaje v Miami, 31. března 2023
Tenisté z Ruska? Na olympiádě by startovat neměli, má jasno Kvitová

Kvitová těžila z psychické výhody i v úvodu druhého setu a díky brzkému brejku utekla už na 3:0. Rybakinová sice ještě uhrála dva gamy, zkušená Češka však zůstávala při servisu stoprocentní a za stavu 5:2 si vypracovala první mečbol finálového duelu.

Po úderu do autu moskevské rodačky mohla Kvitová už jen zvednout ruce a chytit se nevěřícně za hlavu. Ve 33 letech a 25 dnech se totiž stala po Sereně Williamsové druhou nejstarší vítězkou turnaje v Miami, první českou tenistkou a převzala trofej, kterou vyrobila firma Lasvit z Nového Boru.

„Chtěla bych pogratulovat Jeleně k výbornému turnaji, ale také k celé dosavadní sezoně. Je pro mě ctí s ní hrát na jednom kurtu,“ vysekla poklonu své soupeřce Kvitová. „Zároveň chci tady všem poděkovat za vaši podporu. Vidím tu i české vlajky a slyším češtinu, takže děkuju moc,“ dodala rodačka z Bílovce.

Sestřih finále mezi Petrou Kvitovou a Jelenou Rybakinovou:

Zdroj: Youtube