„Ať si na mě dá pozor,“ varovala Plíškovou už před čtvrtfinále Vandewegheová, mezi kolegyněmi proslulá náramným sebevědomím až arogancí. Nutno dodat, že americká ranařka nemluvila do větru. Na newyorských kurtech má náramnou formu a na vlastní kůži to poznala i česká hráčka.

Její sen o obhajobě finále se rozplynul. A stejně tak skončí krátká éra Plíškové coby první tenistky světa. O post královny přijde.

Co bylo zásadní? Udržet podání. A právě to české hráčce nevyšlo. V prvním setu přišla o servis už v úvodu.

„Zato ona nechybovala,“ řekla Plíšková. Dokázala ještě Vandewegheové vrátit úder a dokonce si vybojovala setbol, Američanka ale udržela nervy na uzdě a v tie-breaku byla úspěšnější. V druhém setu pak Plíškovou „brejkla“ dvakrát a slavila postup.

„Je to zklamání. Nemůžu skákat do stropu, ale jsem ráda, že mám tuhle zkušenost za sebou. Poprvé jsem obhajovala finále.“

Reakce vítězky? „V šestnácti letech jsem tu vyhrála jako juniorka a snila jsem o tom, že se jednou dostanu i na hlavní kurt. A jsem tu. Nemohla bych si přát nic lepšího,“ rozplývala se CoCo po zápase, zatímco zklamaná Plíšková rychle zmizela v útrobách mamutího stadionu Arthura Ashe. „Atmosféra byla fascinující,“ dodala Vandewegheová a poděkovala domácím fanouškům za podporu.

Američankám se na US Open vůbec daří – kromě Vandewegheové a starší ze sester Williamsových je v semifinále také Sloane Stephensová, v noci na dnešek mohla postoupit i Madison Keysová. Škoda, že Plíšková s Kvitovou americkou exhibici nenarušily. Šance na to měly. A mimochodem, slavit může i Španělka Garbiñe Muguruzaová, která se stane novou světovou jedničkou místo Plíškové. V New Yorku přitom skončila už v osmifinále na raketě Kvitové.

Kdo ví, třeba pád z čela žebříčku dá Plíškové víc klidu a uleví od tlaku, jemuž čelila. A velký titul konečně přijde…