Jana Novotná a Karolína Plíšková. Co mají české tenistky společného? 

Jsou posledními Češkami, které postoupily na grandslamovém US Open do semifinále. Novotné se to podařilo v roce 1998, Plíšková svou slavnou krajanku ve Flushing Meadows napodobila o osmnáct let později. 

"Je to naprosto úžasné. Jsem ze svého prvního grandslamového semifinále nadšená," řekla Plíšková v rozhovoru na centrkurtu. 

Čtyřiadvacetiletá Plíšková vstupovala do duelu s o šest let mladší soupeřkou jako favoritka a svou roli také plnila. Zkušenější Češka hrála klidně a přesně, naopak Konjuhová byla nervózní a často kazila. Plíšková v první sadě při svém servisu ztratila jen jeden fiftýn a za 29 minut získala úvodní set. 

Ve druhém dějství někdejší juniorská jednička držela s Plíškovou krok do čtvrté sady. Poté však přišla o servis a česká reprezentantka si postup do svého prvního grandslamového semifinále už pohlídala. Zápas ukončila stylově třetím esem.

"Ana umí hrát lépe, v budoucnu o ní ještě uslyšíme. Ale je skvělé, že jsem zvítězila tak rychle," řekla Plíšková, která se mohla opřít o svůj servis.

Její další soupeřkou bude buď světová jednička Serena Williamsová, nebo nasazená pětka Simona Halepová. Na zápas se plánuje podívat. "Vždycky se na večerní zápasy koukám a pak se připravím na další zápas nejlépe, jak to půjde," řekla.

Už nyní má Plíšková jisté, že se v žebříčku posune na šestí místo, což bude její nové maximum. Doposud byla nejvýše loni v srpnu sedmá. Za postup do semifinále si již vydělala 875 tisíc dolarů (přes 21 milionů korun).

US OPEN 

Ženy, dvouhra - čtvrtfinále: Karolína Plíšková (10-ČR) - Konjuhová (Chorv.) 6:2, 6:2.

Ženy, čtyřhra - čtvrtfinále: Hingisová, Vandewegheová (6-Švýc./USA) - Krejčíková, Siniaková (16-ČR) 6:1, 6:2.

Smíšená čtyřhra - semifinále: Vandewegheová, Ram (7-USA) - Grönefeldová, Farah (Něm./Kol.) 7:6 (7:4), 6:4, Siegemundová, Pavič (Něm./Chorv.) - Chan Yung-Jan, Zimonjič (Tchaj-wan/Srb.) 7:6 (7:5), 7:5.