Současná česká jednička a světová čtrnáctka Plíšková na Canadian Open obhajuje loňské finále. Tehdy se hrálo v Montrealu. S 24. hráčkou žebříčku WTA Haddadovou Maiaovou se utká potřetí v kariéře, dosavadní vzájemnou bilanci mají vyrovnanou. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Rumunka Simona Halepová a Jessica Pegulaová z USA.

Plíšková do prvního vzájemného duelu s 51. hráčkou světa Čeng Čchin-wen vstoupila dobře, ale od vedení 3:0 ztratila pět her za sebou a set už nezachránila. Ve druhé sadě se situace téměř opakovala a Číňanka dotáhla ztrátu 1:4. Maratonskou devátou hru ale pro sebe při vlastním podání rozhodla Plíšková a vzápětí se jí povedl brejk.

Rozhodující dějství bylo vyrovnané až do koncovky. Česká tenistka získala servis Číňanky na 5:3, ale při vlastním podání ještě zápas i kvůli dvojchybám neukončila. Povedlo se jí to až v následujícím gamu, kdy popáté v utkání sebrala soupeřce podání a po více než dvouapůlhodinové bitvě proměnila první mečbol. K výhře si pomohla deseti esy, ale také se dopustila osmi dvojchyb.

Konec vítězné šňůry

Polský tenista Hubert Hurkacz ukončil ve čtvrtfinále turnaje v Montrealu po devíti zápasech vítěznou sérii Australana Nicka Kyrgiose. Desátý muž světového žebříčku porazil wimbledonského finalistu 7:6, 6:7, 6:1 a poprvé na kanadském turnaji série Masters postoupil mezi nejlepší čtyři.

V semifinále se Hurkacz střetne s Norem Casperem Ruudem, jenž za hodinu a čtvrt deklasoval 6:1, 6:2 domácího Félixe Augera-Aliassimea.

Kyrgios přijel do Montrealu ověnčen titulem z Washingtonu a ve vítězné šňůře pokračoval i v Kanadě. Na silně obsazeném turnaji porazil mimo jiné světovou jedničku Daniila Medveděva z Ruska, ale na Hurkacze stejně jako v červnu na trávě v Halle nestačil. Kyrgios tak z posledních 17 zápasů prohrál teprve podruhé, ve finále Wimbledonu podlehl Srbovi Novaku Djokovičovi.

Duel podle očekávání nabídl přehlídku nechytatelných podání (Hurkacz 20 es, Kyrgios 19), díky nimž si tenisté dlouho drželi servis. První brejk se povedl až Hurkaczovi ve třetím setu, v němž vzal australskému soupeři podání hned dvakrát.