V hlavní fázi dvouhry pražského turnaje figurovala Běloruska Aliaksandra Sasnovičová. Do kvalifikace singla měly zasáhnout Rusky Diana Šnajderová, Polina Kuděrmětovová a Erika Andrejevová. Kvůli zranění se již dříve z hlavní soutěže odhlásila další Ruska Jevgenija Rodinová.

Tyčkařka Jelena Isinbajevová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem
Zrádkyně Isinbajevová. Vrať peníze, auta a byt, vyzývají Rusové padlou hvězdu

„Včerejšího dne v podvečerních hodinách byla policisty Inspektoriátu cizinecké policie na letišti Václava Havla provedena pobytová kontrola u osoby ruské státní příslušnosti, při které byly zjištěny důvody ukončení přechodného pobytu na území. Osobě byl udělen výjezdní příkaz a dostala lhůtu na vycestování z České republiky,“ citovali pořadatelé turnaje z policejního vyjádření.

„Šlo o první z účastnic turnaje, která do Česka přicestovala s ruským pasem. V tuto chvíli již není na území České republiky,“ uvedl ředitel turnaje Miroslav Malý.

Informace prostřednictvím WTA

Předpokládá, že žádná z ruských ani běloruských tenistek po nevpuštění jedné z hráček do Česka na turnaji ve Stromovce startovat nebude. Oficiální startovní listina bude zveřejněna až těsně před losem. Kvalifikace začíná v sobotu, hlavní soutěž pak v pondělí.

„Neprodleně jsme o nastalé situaci prostřednictvím WTA informovali všechny ostatní účastnice turnaje s ruským či běloruským občanstvím. Bylo jim sděleno, aby na nadcházející turnaj necestovaly. Nepředpokládáme, že se za této situace nadcházejícího turnaje zúčastní jakákoli hráčka s ruským či běloruským občanstvím,“ uvedl Malý.

Ukrajinská šavlistka Olha Charlanová.
Drama na šermířském MS: Ukrajinka po výhře na Rusku mířila šavlí, byla vyřazena

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu vláda v červnu schválila zákaz startu ruských a běloruských sportovců na českém území. Bělorusko se sice do války aktivně nezapojilo, umožnilo však Rusku podnikat útoky ze svého území.

Podobná situace se odehrála minulý týden v Polsku, kde pohraniční stráž nevpustila do země Rusku Věru Zvonarevovou, jež se měla zúčastnit turnaje ve Varšavě. Bělorusky Sasnovičová a Julija Hatouková či Ruska Valerija Savinychová však do soutěže zasáhly. Ruské a běloruské hráčky na tenisových turnajích nastupují pod neutrální vlajkou a bez státních symbolů.