Předchozí
1 z 5
Další

Petr Korda – Sebastian Korda

Otec a syn. Na fotce Petr (vlevo) a Sebastian Kordovi.Otec a syn. Na fotce Petr (vlevo) a Sebastian Kordovi.Zdroj: Reprofoto

Rodina, kterou snad ani není potřeba blíže představovat. Otec Petr je dodnes posledním českým grandslamovým šampionem, který v průběhu své bohaté kariéry dokázal vyhrát celkem deset turnajů včetně prvenství v melbournském areálu. Jedinou kaňkou je pouze dopingový nález ve Wimbledonu před pětadvaceti lety, vůči kterému se sice Korda nejprve úspěšně odvolal, nicméně nakonec jej dohnal až k ukončení aktivního působení mezi elitou. Od té doby žije v americkém Bradentonu, kde také s manželkou Reginou, rovněž úspěšnou tenistkou, přivedli v roce 2000 na svět syna Sebastiana.

Petr Korda s trofejí z Australian Open
Tituly v tenise i golfu, vydělané miliony dolarů. Jméno Korda je světový fenomén

Dnes již třiadvacetiletého reprezentanta Spojených států, který už v tomto věku patří mezi nejlepší tenisty na světě. Nositel slavného jména se nyní nachází na 27. místě žebříčku ATP, čímž jenom potvrdil, že i on má na své cestě našlápnuto velice slibně. Sebastian dal přitom o sobě vědět už v juniorském věku, když v roce 2018 ovládl mládežnické Australian Open. Letos mezi seniory se dokonce probojoval mezi osmičku nejlepších. A je velice pravděpodobné, že jeho čas teprve přijde. Jako u starších sester Jessicy s Nelly, které pro změnu válí ve světě golfu.

Christian Ruud – Casper Ruud

Casper Ruud pod dohledem svého otce Christiana.Casper Ruud pod dohledem svého otce Christiana.Zdroj: Profimedia

Dnešním fajnšmekrům tenisu se pochopitelně vybaví pouze jméno Caspera Ruuda, který už nějaký ten pátek obývá nejvyšší příčky světového žebříčku. Jeho otec Christian však patřil v období devadesátých let mezi absolutní norskou špičku a navzdory žádnému získanému titulu na okruhu ATP se dokázal postupně vyšplhat až mezi elitní čtyřicítku. Například v roce 1997 se rodák z Osla dostal do osmifinále Australian Open, kde jej zastavil až budoucí wimbledonský šampion a nynější trenér Novaka Djokoviče Goran Ivaniševič. 

Carlos Alcaraz (vlevo) a Novak Djokovič.
Alcaraz, ničitel impéria. Je jako já, Rafa a Roger dohromady, žasne Djokovič

Nakonec svou kariéru ukončil už v 29 letech. Jedním z důvodů bylo i narození syna Caspera, jenž byl od samého začátku považován za generační talent severské země. Nebylo tak žádným překvapením, když v únoru roku 2020 vystřídal svého tatínka na čele norského tenisu. Ruud junior už má navíc za sebou tři grandslamová finále, ve všech případech byl ovšem prozatím neúspěšný. Aktuální šestka na světě však nemá důvod nijak panikařit. Ostatně již ve svých čtyřiadvaceti má na svém kontě deset triumfů. A mnoho dalších je určitě teprve na cestě.

Christophe Roger-Vasselin – Édouard Roger-Vasselin

Édouard Roger-Vassellin slaví vítězství na pařížském grandslamu v roce 2014.Édouard Roger-Vassellin slaví vítězství na pařížském grandslamu v roce 2014.Zdroj: Profimedia

Velice zajímavý příběh francouzské tenisové rodinky. Christophe rozjížděl svou kariéru s raketou v podnikatelském prostředí, jelikož jeho otec tehdy provozoval později velice úspěšnou síť restauračních stravenek Cheque. Žádné tenisové předky neměl, přesto se dokázal vypracovat mezi třicet nejlepších hráčů světa a špičku nabité generace francouzských hvězd. Nakonec dával kariéře sbohem se sedmi tituly na svém kontě a semifinálovou účastí na Roland Garros v roce 1983, kdy turnaj překvapivě ovládl jeho krajan a přemožitel Yannick Noah. 

To jeho syn Édouard sice v obrovské konkurenci na žádný zlatý vavřín ve dvouhře nedosáhl, namísto toho ale zvítězil na pařížském grandslamu alespoň ve čtyřhře. „Je poměrně těžké dostat se mezi elitu, když víte, že váš otec byl jedním z nejlepších tenistů světa. Musíte toho opravdu hodně obětovat,“ prozradil v dřívějším rozhovoru pro francouzská média. V devětatřiceti letech na sklonku kariéry má ovšem rozhodně na co vzpomínat. V deblu si posléze zahrál i dvě wimbledonská finále či přímou bitvu o celkové prvenství na prestižním Turnaji mistrů. Nyní může s klidem převzít rodinný podnik.

Alexander Zverev – Alexander a Mischa Zverevovi

Kompletní rodina Zverevových. Zleva otec Alexander, mladší syn Saša, maminka Irina a Mischa.Kompletní rodina Zverevových. Zleva otec Alexander, mladší syn Saša, maminka Irina a starší z bratrského dua Mischa.Zdroj: Profimedia

Jméno Zverev je na tenisovém okruhu pojem sám o sobě. Je však třeba říct, že svou popularitu získalo zejména díky Sašovi mladšímu, který to z celé rodiny dotáhl suverénně nejdál. To otec Alexander starší na mnoho úspěchů nedosáhl. Tedy co se profesionálního okruhu týče. Jeho maximem bylo 175. místo na žebříčku, pyšnit se ovšem může alespoň triumfy na Univerziádě 1984 či Hrách dobré vůle o dva roky později. Tehdy ještě pod hlavičkou Sovětského svazu, který ale posléze nadobro opustil, když s ženou a malým Mischou emigroval do Hamburku.

Mladší syn Saša už se ovšem narodil přímo v Německu. A je to právě on, kdo dodnes přidává do rodinné sbírky ty nejvzácnější úspěchy. Před dvěma lety například vyhrál tokijskou olympiádu, hned dvakrát pak zvedl nad hlavu pohár pro vítěze Turnaje mistrů. Jediné, co mu tak momentálně schází, je opanování turnaje velké čtyřky. Velice blízko byl na US Open 2020, kdy se probojoval až do finále. Na poslední dílek do skládanky však nadále čeká. Bratr Mischa byl na žebříčku nejvýše pětadvacátý, vyhrál jeden turnaj ve dvouhře, čtyři tituly pak přidal i ve čtyřhře.

Hana Mandlíková – Elizabeth Mandliková

Mladá Elizabeth Mandliková v akci.Mladá Elizabeth Mandliková v akci.Zdroj: Profimedia

Také při pohledu na ženský žebříček spatříte minimálně jedno jméno, které vás nenechá jen tak klidnými. Dvaadvacetiletá americká naděje Elizabeth Mandliková je podle očekávání dcerou někdejší československé tenistky a čtyřnásobné grandslamové vítězky Hany Mandlíkové, jíž patří od roku 1994 čestné místo v Tenisové síni slávy. Rodačka z Prahy ovládla během kariéry všechny turnaje velké čtyřky vyjma Wimbledonu, o který ji v roce 1986 připravila pozdější parťačka při zlatém tažení ve čtyřhře na US Open Martina Navrátilová. 

Pro svou dceru Elizabeth, která se na tenis vrhla již jako malinká holčička, se však stala obrovskou inspirací. Z floridské akademie IMG, dříve vlastněné světoznámým koučem Nickem Bollettierim, se potomkyně slavného jména vypracovala až mezi seniorskou elitu, kde si v posledních dvou sezonách rovněž odkroutila premiéru na grandslamových podnicích. Před rokem v New Yorku dokonce proklouzla do druhého kola hlavní soutěže. Nyní se Mandliková nachází na 119. příčce žebříčku WTA, odkud by se velice ráda vydala za současnou smetánkou. Stejně jako tehdy maminka.