Závěrečný duel turnaje byl kontroverzní především v tom, že se Williamsová dohadovala s umpírovým sudím, což ji přirozeně vyhodilo z koncentrace. Vše začalo upozornění rozhodčího Carlose Ramose, že Serena údajně ve druhém setu i přes zákaz dostávala pokyny od trenéra přímo na hřišti.

„Raději bych prohrála, než abych podváděla,“ rozzlobila se americká hvězda. Kamery jí později daly za pravdu, od svého kouče Patricka Mouratogloua skutečně žádné pokyny neobdržela. Ten sice přiznal, že k ní určité signály vysílal, jeho svěřenkyně ho ale neslyšela.

„Dělá to každý," pokrčil rameny trenér. Později Williamsová ve chvíli, kdy udělala dvě chyby za sebou, mrštila raketou o zem. Za vzteklé gesto ji rozhodčí potrestal tak, že Naomi poslal do vedení 15:0.

Serena, nyní už očividně velmi rozrušená, k němu přiběhla znovu a začala se obhajovat podruhé. „Dlužíte mi omluvu. Nikdy jsem nepodváděla. Mám dceru a stojím za tím, co je správné,“ křičela.

Marně, utkání už otočit nedokázala. Její slova navíc tak trochu zastínila senzační triumf Ósakaové, jež si připsala první velké vítězství v životě. „Vím, že ji všichni podporovali a mrzí mě, že to dopadlo zrovna takto. Chci ale divákům poděkovat, že finále sledovali,“ omlouvala se mladá tenistka bučícím divákům.

Nejlepší fanoušci na světě

Střetnutí tak skončilo slzami – u Sereny to byl pláč z rozčilení, u Naomi pak z lítosti. Na tiskové konferenci nicméně Williamsová novou šampionku vyzdvihla. „Gratuluju, Naomi. Už žádné bučení, udělejme ti z toho okamžik k zapamatování. Já navíc nechci být nezdvořilá. Fanoušci jsou každopádně nejlepší na světě, doufám, že si tady ještě někdy zahraju,“ prohlásila šestatřicetiletá tenistka.

Na svůj v pořadí 24. titul v Grand Slamu si tak Williamsová ještě bude muset počkat. S Ósakaovou mimochodem letos prohrála už podruhé – první porážku musela skousnout už v březnu na Miami Open.