Čtyřiatřicetiletý Djokovič, jenž na elitním turnaji startuje už počtrnácté, sice duel zahájil ztrátou podání, do zápasu se ale dokázal vrátit. O dvanáct let mladší Ruud, jenž byl letos s pěti tituly na okruhu ATP spolu s Djokovičem a Alexanderem Zverevem nejúspěšnějším hráčem, ztratil vyrovnanou úvodní sadu v tie-breaku 4:7. Ve druhém setu už srbský favorit na kurtu dominoval a potřinácté zvládl vstup do Turnaje mistrů. Úvodní utkání prohrál jen v roce 2007 při svém debutu.

Tenistka Karolína Plíšková vyhrála po obratu českou bitvu na Turnaji mistryň nad Barborou Krejčíkovou.
Kanár, pak obrat. Plíšková ovládla českou bitvu, na Turnaji mistryň ale končí

Po 39. vítězství na finálové akci, kterým se v historické tabulce dotáhl na druhého Ivana Lendla, převzal Djokovič na kurtu rekordní sedmou trofej za ukončení sezony na prvním místě žebříčku. "Bylo mi čtyři nebo pět, když jsem poprvé viděl Samprase hrát ve Wimbledonu. Vyprosil jsem si raketu a do tenisu se zamiloval. To, že teď držím tenhle rekord po Petovi, je neuvěřitelné," řekl na adresu slavného Američana, s nímž se dosud o primát dělil.

Djokovič čeká na šestý titul na Turnaji mistrů, kterým by vyrovnal rekord Rogera Federera, od roku 2015. Loni při rozlučce s Londýnem mu pokus překazil v semifinále Dominic Thiem.