Jaké trumfy třímají v rukou jednotliví soupeři? Pokud jde o Davis Cup, ten může těžit ze stoleté tradice, kterou se momentálně pokouší oživit moderním nátěrem. Laver Cup má za sebou sice jen dva ročníky, divácky je ale hodně atraktivní a hlavně za ním stojí tenisový bůh Roger Federer. A jako třetí do party vznikne ATP Cup, dítě hráčské asociace.

„Proč bychom nemohli mít víc týmových turnajů? V tom není problém. Problémem je správné načasování a já věřím, že jsme našli řešení,“ uvedl šéf ATP Chris Kermode, když minulý týden představoval detaily zbrusu nového podniku pro 24 týmů.

Body do žebříčku

Nového? ATP Cup ve skutečnosti navazuje na Světový pohár týmů, který se do roku 2012 hrával v Düsseldorfu. Obnovená akce se má od roku 2020 konat v Austrálii krátce před startem Australian Open.

To je první velká výhoda hráči budou na startu sezony svěží a plní sil, zároveň to pro ně bude ideální příprava na melbournský grandslam. Pro tenisty bude atraktivní i fakt, že se nebude hrát jen o podíl na prize money (15 milionů dolarů), ale také o body do žebříčku ATP.

„Z našeho hráčského pohledu to je ideální termín. Tou dobou jsme stejně všichni v Austrálii a každý chce být v nejlepší formě,“ vyjádřil se americký tenista John Isner.

Už příští rok se Davis Cup, pořádaný Mezinárodní tenisovou federací (ITF), poprvé představí v nové podobě jako týdenní klání osmnácti národních týmů v Madridu. Skupina investorů, zastupovaná slavným barcelonským fotbalistou Gerardem Piquém, věří v nárůst diváckého zájmu.

Přesycený trh

Řada hvězd v čele s Federerem či Alexandrem Zverevem už ale dala najevo, že se jim nový koncept tradiční soutěže vůbec nelíbí. Vadí jim listopadový termín v tu dobu už mají hráči tenisu plné zuby. Účast přislíbil Rafael Nadal, ale hlavně proto, že se hraje ve Španělsku.

A Laver Cup? Nehraje se v něm o národní čest ani o body do žebříčku, duel týmů Evropy a zbytku světa je vlastně „jen“ lepší exhibice. Jak ale ukázaly první dva ročníky v Praze a Chicagu, k vidění jsou i tak skvělé mače a účastníky nezvyklý formát vysloveně bavil.

Na první pohled je tak jasné, že v oblasti týmových soutěží v mužském tenisu vzniká docela problematický přetlak. Hlavně konkurence Davis Cupu a ATP Cupu bije do očí. Co s tím?

„Je to problém, který musíme řešit. Za dva roky tu budeme mít dvě skoro totožné akce, které bude dělit jen šest týdnů. Nemyslím si, že to je pro náš sport dobrá věc,“ uvedl Novak Djokovič, světový tenista číslo jedna. „Už tak máme nejdelší sezonu ze všech sportů a dál přidáváme další akce,“ dodal varovně.

Šampion. Zverev ovládl Turnaj mistrů
Jméno nového šampiona Turnaje mistrů možná překvapí. Na trůn včera usedl Němec Alexander Zverev. Nejprve pokořil legendárního Rogera Federera (7:5 a 7:6), posléze vyzrál i na Novaka Djokoviče (6:4, 6:3). „Zažívám něco, co se nedá popsat,“ líčil 21letý mladík. „Jasně že je to můj největší titul,“ usmál se.

V sobotu mu ale do smíchu tolik nebylo. Po utkání proti Federerovi na něj totiž část londýnského publika bučela.

Proč? V tie-breaku druhé sady vedl Federer 4:3, během výměny pak jednomu ze sběračů vypadl míček. Hru to sice neovlivnilo, Zverev se ale začal dožadovat opakování výměny.

Němec pak tie-break otočil a slavil první ze dvou největších vítězství v kariéře. „Chci se za tu situaci omluvit, ale dle pravidel se výměna musela opakovat,“ řekl Zverev.

Neděle už nabídla klidnější a jasnější zápas. Jen ten výsledek zase překvapil.